Lidovky.cz

Se zlomenou páteří ji vezli pouští, teď chce miliony

Česko

  7:00aktualizováno  16:15
PRAHA - Manželé Zelení chtěli vidět pyramidy. Zaplatili si proto u CK Fischer dovolenou v Egyptě a 25. dubna 2005 vyjeli z přímořské Taby na hromadný výlet do Káhiry. Autobus ale najel do duny a Adéla Zelená (LN jména manželů na jejich žádost změnily) si zlomila páteř.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

V autobuse nebyl lékař, tlumočník ani delegát a zraněná žena se do nemocnice kodrcala dalších 135 kilometrů autobusem. Výsledkem je nevratné ochrnutí dolní poloviny těla. Jedna z největších českých cestovek jí musí za postižení osobního a rodinného života zaplatit 1,5 milionu korun. Její manžel Jan by měl jako odškodné dostat dalších 500 tisíc korun.

Na konci července o tom rozhodl Městský soud v Praze. Na Obvodním soudě pro Prahu 3 navíc ještě leží další žaloba, kde se Adéla Zelená domáhá náhrady za způsobené trvalé zdravotní postižení. "Život se nám úplně změnil. Žena se stydí a straní se lidí. Občas ji alespoň vyvezu do vedlejšího města do obchoďáku, aby viděla, co se děje. Potřebuje permanentní péči," říká Zelený.

CK Fischer se však chce odvolat. "My s tím ve své podstatě nemáme problém. Rozcházíme se ale v pohledu na výši částky," vysvětluje mluvčí firmy Dan Plovajko.

Cestovka podle Plovajka vychází z mezinárodních tabulek a také z částek, které jsou ochotné pokrýt pojišťovny. Mluvčí dodává, že CK Fischer nabízela mimosoudní dohodu, ale manželé s ní nesouhlasili. "V jednu chvíli nám nabízeli 1,4 milionu korun. Odmítli jsme to. Manželka bude potřebovat péči až do konce života," namítá Zelený s tím, že život s postižením je drahý: "Musel jsem třeba přestavět koupelnu, vybourat dveře, koupit rehabilitační přístroj a takových věcí bude spousta."

PARAGRAF O ZKAŽENÉ DOVOLENÉ

Manželé Zelení vysoudili dva miliony kvůli poškození zdraví. Již brzy by ale s trochou nadsázky mohli požádat o odškodnění všichni, kteří s nimi v nabouraném autobuse jeli. Návrh nového občanského zákoníku totiž zmiňuje odškodné za "újmu na ztrátě radosti z dovolené". Tedy třeba za špinavé moře či pokoj nebo kvůli nedostatečným službám.

Zelený navíc tvrdí, že cestovka se k odškodňování zpočátku neměla a namítala, že za úraz je zodpovědná egyptská společnost Spring Tours, která zájezdy k pyramidám pořádala: "Nejdřív tvrdili, že jsme to koupili v Tabě na náměstí a nemají s tím nic společného." Teprve později a pod tíhou důkazů podle něj CK Fischer uznala, že zodpovědná je i ona. Výlet do Káhiry totiž Zeleným nabídl a prodal její delegát.

Cestu k pyramidám manželé Zelení považují za varování pro všechny další turisty. "Když autobus najel na dunu, bylo půl šesté ráno a manželka spala. Já jsem se udržel, ona ale lítala po autobusu jak papír." Zelený pak podle svých slov během několika minut z mobilu jednoho z egyptských četníků kontaktoval delegáta cestovky v Tabě, pomoc ale nepřišla. Domluva s arabsky mluvícím řidičem a četníky byla prý prakticky nemožná. Místo sanitky či vrtulníku se tak zbylých 135 kilometrů do nemocnice jelo autobusem.

Plovajko havárii líčí jinak a tvrdí, že k telefonátu delegátovi došlo až s velkým zpožděním. Zraněná žena také podle něj jasně nesignalizovala, že se má výlet přerušit.

Vše o dovolenkovém neštěstí českých turistů najdete ve čtvrtečním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.