Lidovky.cz

Česko

Na okraji Prahy vznikne ghetto. Pro zatvrzelé bezdomovce

Bezdomovec. (Ilustrační foto)

Bezdomovec. (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

PRAHA - Pražští radní schválili akční plán bezdomovectví. Ten počítá se zřízením kontroverzního tábora pro lidi bez přístřeší, zavedením jednotné evidence bezdomovců nebo zvláštního týmu městské policie.
  13:51aktualizováno  14:20

Především vznik takzvané "oázy bezdomovectví" vyvolal kritiku neziskových organizací, které se problematikou zabývají, například Armády spásy. Radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS) by chtěl tábor zřídit v Průmyslové ulici v Malešicích, místo ale ještě není definitivně schválené. Janeček se chce v průběhu září spojit s místní radnicí, zda s návrhem souhlasí. 

V táboře, který by mohl vzniknout do šesti měsíců, by se podle Janečka mohli usídlit "zatvrzelí bezdomovci", kteří nechtějí spolupracovat na svém návratu do normálního života a o které se v současné době nikdo nepostará. Organizace, které poskytují noclehy pro bezdomovce, totiž opilé nebo zdrogované do svých zařízení nevpustí. A právě pro ně by měl tábor v Průmyslové primárně sloužit.

Pobyt na vymezených pozemcích by nebyl povinností, bezdomovce by ale k jejich obývání měli dotlačit sociální pracovníci. "Intenzita kontrol se bude zvyšovat, až poznají, že tam budou mít největší klid," popsal radní strategii.

Tábor se za dva až tři roky přestěhuje
Zatím se objevily tři varianty, kde by mohl tábor vzniknout. Podle Janečka je v současné době nejreálnější místem Průmyslová ulice v Malešicích nedaleko spalovny. Dalšími možnými lokalitami jsou  pozemky u ďáblické skládky nebo na Jižním Městě. 

Proti variantě v Ďáblicích se již postavili místní obyvatelé, projednané zatím nejsou ani další lokality. "Dvakrát se mi to nelíbí, měl by to mít předběžně projednané," řekl starosta Prahy 15 Jiří Petříš o Průmyslové ulici. Janeček by podle něj měl říci přesnou lokalitu, aby ji městská část mohla prozkoumat a projednat na úrovni rady.

Tábor by se měl skládat z minibuněk a pojmout by měl okolo 300 lidí. Na vybraném místě by však měl fungovat maximálně dva až tři roky, pak by se přestěhoval do jiného místa. Bezdomovci by mohli být v táboře neomezeně dlouho. K dispozici jim bude zdravotník a zahřát se budou moci dvěma polévkami denně. 

Město bude bezdomovce evidovat
Materiál kromě vzniku tábora počítá také se zřízením "jednotné evidence sociálně slabých osob". V ní by se měly shromažďovat údaje o bezdomovcích z jednotlivých organizací, které jim pomáhají. Magistrát tak chce zamezit zneužívání služeb, ke kterému prý v současné době dochází.

Kolik žije v Praze bezdomovců, není známo. Není totiž přesně stanoven pojem bezdomovce. Zatímco tak v roce 2004 průzkum zjistil téměř 3100 lidí bez domova, jiný jejich počet v roce 2007 stanovil na asi 1800. Podle Janečka v současné době v hlavním městě žije asi 3500 lidí bez přístřeší. Lidé bez domova mají k dispozici v současné době pět nocleháren s kapacitou 350 lůžek, přes den fungují tři centra.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.