Lidovky.cz

Rektoři o maturitách: Možná budou vstupenkou ke studiu na VŠ

Česko

  17:30
PRAHA - Státní maturita jako vstupenka na vysokou školu? Rektoři vysokých škol se této myšlence nebrání. Nejdříve však chtějí zjistit, jak státem řízená zkouška bude probíhat a zda bude splňovat požadavky, které vysoké školy na své žadatele mají - tedy že budou zjišťovat studijní předpoklady studentů.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Dnes o možnosti propojení státních maturit s vysokými školami jednal ministr školství Josef Dobeš a rektoři vysokých škol. "V principu státní maturity vítáme," řekl Petr Fiala, předseda České konference rektorů (ČKF) a zároveň rektor Masarykovy univerzity. Zatím prý ovšem není jasné, zda se státní maturita skutečně stane vstupenkou na vysoké školy, to ukáže až čas. Minimálně dva roky. "Musí se ukázat, že státní maturita skutečně funguje a hlavně že prokáže studijní předpoklady maturantů," dodal Fiala.

I kdyby státní maturita fungovala bez problémů, nazaručí jí to automatické uznání od všech škol a fakult. Vysoké školy jsou autonomní a nikdo, ani stát, jim nemůže nakazovat, jaké mají používat metody při přijímání uchazečů. Na druhou stranu je možné, že se některé školy pro státem řízenou maturitu rozhodnou třeba již po prvním roce jejího fungování. "Je možné, že některé školy státní maturitu používat vůbec nebudou, jiným naopak bude stačit a další ji budou mít třeba jen jako jednu z podmínek pro přijetí," myslí si šéf rektorů Fiala.

Podle plánů ministerstva by v budoucnu mohla vyšší úroveň maturitní zkoušky nahradit na některých školách dosavadní přijímací testy. Maturant by si zjistil, jaké požadavky má škola, kam se chce hlásit a podle toho by si sestavil maturitní zkoušku a její obtížnost.

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN

Požadavek rektorů: povinná matematika
To, že každá škola má na uznávání maturity jiný názor potvrzuje i rektor ČVUT v Praze Václav Havlíček. Ten například počítá s tím, že budou žáky přijímat na základě státní zkoušky, nebo k ní minimálně budou přihlížet. Například na fakultu architektury by kromě státní maturity musel uchazeč absolvovat i talentové zkoušky. "Základní srovnání znalostí může přinést státní maturita. Za velmi důležité považujeme již její samotnou existenci. Ta totiž povede k tomu, aby se studenti v klíčových znalostech určitě zlepšili," myslí si Havlíček.

Problém je ale v tom, že již v minulosti velká část rektorů jasně ministerstvu školství vzkázala, že pokud by měli státní zkoušku uznávat, musela by její součástí být i matematika. "Matematika jako povinná součást státní maturity je nezbytnou podmínkou, aby tato zkouška měla pro vysoké školy smysl," potvrdil rektor Masarykovy univerzity Fiala.

S tím ale ministerstvo zatím nepočítá. V nadcházejícím školním roce bude povinný pro všechny maturanty český jazyk, jako druhý předmět si musí vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. A matematika zůstane povinně volitelnou i od roku 2014. To již budou mít studenti povinný kromě českého i cizí jazyk. jako třetí předmět si budou muset vybrat opět mezi matematikou, informatikou a společensko-vědním základem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.