Lidovky.cz

Podvodníci šikanují firmy, podávají fiktivní návrhy na insolvenci

Česko

  20:05
PRAHA - České firmy obchází nový strašák: u soudů se množí zfalšovaná udání, která z nic netušících podnikatelů udělají během chvilky dlužníky. Jen na městském zastupitelství v Praze zaznamenali na sklonku loňského roku desítky případů takzvané insolvenční šikany.
Exekuce. (Ilustrační foto.)

Exekuce. (Ilustrační foto.) foto: Lidové noviny

Na loňské Vánoce třiatřicetiletý podnikatel Pavel z východních Čech jen tak nezapomene. S obchody neměl navzdory globálním hospodářským těžkostem větší problémy. Přesto se náhle dozvěděl, že je dlužníkem. Na jeho firmu totiž kdosi podal insolvenční návrh.

"Byl podán na mě jako fyzickou osobu i na moji firmu. Vůbec jsem nevěděl proč," líčí nepříjemný zážitek muž. Potíže pocítil záhy. Soud totiž zmrazil jeho účty.

Nevinní dlužníci

Jen Městské státní zastupitelství v Praze loni řešilo desítky případů insolvenční šikany. Na nebezpečný trend žalobci upozorňují ve výroční zprávě Nejvyššího státního zastupitelství.

Soud má na vyhlášení jen dvě hodiny od podání návrhu. Tohoto stavu mohou zneužívat podvodníci nebo firmy v konkurenčním boji.

Do potíží se kvůli smyšlenému podání dostal v minulosti třeba jeden z největších výrobců oken v Česku RI Okna Bzenec.

Pravidla insolvenčního řízení jsou striktní: samotné podání návrhu spouští automaticky insolvenční řízení a jméno dlužníka se objeví ve veřejné databázi. "Současně dojde k omezení možností nakládat s majetkem," stojí v informacích pro dlužníky na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti.

Obstavený majetek ale nebylo jediné příkoří. Zveřejněním v databázi dlužníků automaticky utrpěla i firemní pověst. "Začali se mi ozývat obchodní partneři. Musel jsem jim vysvětlovat, že si mě vyhlídli podvodníci," vzpomíná Pavel. V následujících týdnech obdržel sérii textových zpráv, kde od něj falešný "věřitel" požadoval miliony výměnou za stažení smyšleného návrhu.

"Šlo o lidi, kteří se podvodnými návrhy na insolvenci v podstatě živí," říká. Mechanismus podvodu je jednoduchý: přes nastrčené lidi – třeba bezdomovce – pošlou k soudu smyšlenou pohledávku. "Pak už je to souboj nervů. Jsou lidi, co jim raději zaplatí, aby měli pokoj," říká Pavel. V jeho případě soud řízení zastavil, uspěl také s žalobou na podvodníky.

Podvodník, nebo konkurent?
Šikanu byznysmenů už zaznamenaly i soudy. Ve výroční zprávě Nejvyššího státního zastupitelství na problém upozorňují žalobci.

"Městské státní zastupitelství v Praze zaznamenalo v závěru loňského roku desítky případů insolvenční šikany. Jde o nový trend," stojí ve zprávě. "Motivem podání návrhu je snaha domoci se zaplacení dlužných částek nebo poškození pověsti konkurenčního podnikatelského subjektu a ovládnutí jeho zákazníků," říká Radomila Vítová z pražského městského zastupitelství.

Ve dvou případech začala policie podvodné věřitele vyšetřovat. Jenže pro napadené firmy je to slabá útěcha. Ačkoli soud později řízení zastaví, firma utrží škody. "Podnikatel zaznamená finanční ztráty a újmu na své pověsti v podobě ztráty důvěry v jeho solventnost," popisuje důsledky Vítová.

I proto volají žalobci po změně zákona. Podvodům podle nich nahrávají krátké lhůty, jimiž zamýšleli autoři insolvenčního zákona urychlit řízení s dlužníky. V praxi ale spíše vytváří prostor k podávání šikanózních nepodložených návrhů. "Soud by měl mít lhůtu, aby ověřil pravost insolvenčního návrhu," navrhuje opatření žalobkyně.

A nejen to. Věřitel by měl povinně zaplatit soudu zálohu. "Její výši by stanovil zákon. Teprve pak by byl zveřejněn údaj o zahájeném řízení do veřejně přístupných databází," dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.