Lidovky.cz

Osamělý policista fotí auta. Tuhle práci jsem schytal po dovolený, říká

Česko

  19:31
PRAHA - Policie pozvala LN, aby se zúčastnily v Praze 8 zátahu na řidiče. Předvedená kontrola se ale moc nepovedla. Měla to být akce, při níž policisté na pražské křižovatce Balabenka předvedou, jak vrcholí jejich celotýdenní zátah na řidiče. Kontrolovat měli rychlost a zákaz telefonování za jízdy.

Policejní kontrola foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Namísto toho stojí ve čtvrtek v deset ráno na rušné křižovatce osamělý policista, který po většinu času jen strnule sleduje tamní provoz. Asi pětadvacetiletý dopravák v bílé čepici tu má jediný úkol.
Vyfotit každé auto, které kvůli rušnému provozu v protisměru zůstane stát ve žlutě šrafovaném poli uprostřed křižovatky a může ji tak celou zablokovat. Na první pohled úkol poměrně logický. Na druhý už nikoli. 

Jako kůl v plotě
Policista je totiž na křižovatce zcela sám. Není žádným předvojem za rohem skryté hlídky, která bude nachytané hříšníky okamžitě zastavovat a pokutovat. "Jsem tu sám. Foťákem zdokumentuju špatně postavené vozy a fotky se potom dořeší na služebně," říká policista, který si nepřál být jmenován.

Jinak řečeno, policisté si řidiče za několik dní až týdnů předvolají a ten bude na služebně vysvětlovat svůj prohřešek. Už to je podle dopravních odborníků chyba. "Ve všech evropských zemích je trend řešit přestupky ihned na místě. Jen tak si z toho řidič něco odnese a poučí se. Zabývat se takovými přestupky dodatečně je k ničemu," tvrdí dopravní expert Jaroslav Hořín.

Nasnadě je i druhý háček. Fotografie auta uprostřed křižovatky je totiž poměrně chabým důkazem. "Ten hříšník se pravděpodobně na služebně vůbec k ničemu nepřizná. Buď se vymluví na to, že řídila osoba blízká. Nebo policistům řekne, že ho vyfotili ve chvíli, kdy křižovatkou zrovna projížděl. Fotka v tomto případě není dost průkazná. Velmi pravděpodobně se vyhne pokutě," říká dopravní expert Jaroslav Hořín.

"Video by bylo fajn, ale musíme šetřit"
Když už by se měl přestupek řešit dodatečně, jako důkaz by daleko lépe posloužilo video. i to je však problém. "Video by bylo fajn, ale musíme šetřit," odvětil zmíněný policista na otázku, proč tedy vozy spíše nefilmuje, když to jeho fotoaparát umí. Lidé z vedení dopravní policie však o žádném takovém nařízení nic nevědí. "To vysvětlení není nijak šťastné. Když mám v ruce přístroj, který umí fotit i nahrávat videa, je jedno, jak přestupek zaznamenám," říká Josef Daniška z Policejního prezidia.

Policisté šetří na úplně jiných věcech. Už delší dobu například nejezdí ve služebních vozech sami. Kvůli úspoře benzinu jsou v autě minimálně dva, častěji však tři. 

Tato práce je pro ty, kteří jsou odpočatí z dovolené
Po pohodlí služebního vozu touží i policista z Balabenky. "Tuhle práci jsem schytal jen kvůli tomu, že jsem odpočatý z dovolený. Kluci, kteří mají dovolenou teprve před sebou, teď někde v autě měří rychlost," povzdechne si a na svém fotoaparátu si prohlíží dvě fotky špatně stojících aut. "Problém je tu spíše ve špičce. Teď odpoledne se tu nic neděje," vysvětluje svůj malý úlovek.

V síti uvízlo jedno kradené auto Jeho nadřízení si přesto myslí, že podobné akce smysl mají. Například šéf české dopravky Leoš Tržil tvrdí, že už samotná přítomnost policisty na křižovatce a následné předvolání řidiče na služebnu výchovný efekt má. "S vymáháním toho přestupku už je to složitější," přiznává. Pražská dopravní policie se zase hájí tím, že kontrola na Balabence je výjimkou. Kromě ní se totiž v hlavním městě uskutečnila celá řada akcí zaměřená na rychlost a telefonování. Ty byly prý naopak velmi povedené.

Autor:
Témata: Balabenka, Praha, Hořín
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.