Lidovky.cz

EU není tak úplně zahraničí, myslí si Klaus. Některé ambasády by zrušil

Česko

  17:28
PRAHA - Prezident Václav Klaus nevidí důvod k existenci českých velvyslanectví v řadě malých zemí EU, neboť unie již podle něj není zahraničí ve standardním slova smyslu. Řekl to dnes na Pražském hradě při setkání s českými velvyslanci.

V souvislosti s plány ministerstva zahraničí rušit české mise také uvedl, že to nesmí být ukvapené a že je třeba zvážit potřebnost ambasád například v Evropě. Podle prezidenta by bylo naopak chybou rušit například nějaký konzulát v Latinské Americe.

"Evropská unie již není zahraničí ve standardním slova smyslu," uvedl Klaus, který tak nevidí důvod, aby v řadě malých států EU měla Česká republika svá velvyslanectví. Míní také, že v mezinárodních organizacích, v nichž má ČR zastoupení, by na tuto práci mnohdy stačil jeden pracovník velvyslanectví v té které zemi. Činnost českých diplomatických zastoupení lze obhájit, pokud jejich zásadní prioritou je ekonomická diplomacie, uvedl prezident. Soudí, že vznikající evropská diplomatická služba zájmy českých firem prosazovat nebude.

Český dům

Stejně jako jiné resorty bude i česká diplomacie muset hospodařit se sníženým rozpočtem. Ministerstvo zahraničí propustí nejméně 250 zaměstnanců, tedy více než desetinu, a kvůli škrtům ve státním rozpočtu není vyloučeno ani zavírání dalších zastupitelských úřadů v zahraničí.

Vláda už nedávno rozhodla o zrušení velvyslanectví mimo jiné v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Rušení zastupitelských úřadů již dříve kritizoval stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj to zlikviduje tradiční síť české diplomacie a ochromí podporu exportu do Afriky, Asie či Jižní Ameriky.

Zaorálek také uvedl, že podle původních plánů ministerstvo uvažovalo mimo jiné o uzavření ambasád také v Lucembursku, Estonsku, Lotyšsku, Slovinsku a na Kypru.

Lubomír Zaorálek

K českým velvyslancům, kteří se sjeli do Prahy, již v pondělí promluvil i premiér Petr Nečas (ODS). V ústředí české diplomacie v Černínském paláci jim řekl, že pro zahraniční politiku Česka jsou klíčové euroatlantická vazba, aktivní politika v EU a NATO. Premiér také zdůraznil, že chce dbát na prosazování ekonomických zájmů země a navázat na větší zdůrazňování nutnosti dodržování lidských práv ve světě. Nečas rovněž řekl, že evropská politika není povětšinou zahraniční politikou, ale spíš záležitostí vnitřních témat státu.

Pokud jde o to, jak obsazovat diplomatické posty, Klaus se vyslovil pro rozumný kompromis mezi snahou obsazovat některé velvyslanecké pozice bývalými politiky, nebo naopak výhradně kariérními diplomaty.

Prezident je znám svým kritickým postojem k současné podobě evropské integrace. Dnes opět varoval před "silovým prosazováním projektů", jako byla Lisabonská smlouva reformující EU. Takové projekty mohou ohrožovat evropskou prosperitu, demokracii a občanské svobody, prohlásil.

Trápí ho prý také, že pro mnoho lidí v tuzemsku zůstává zásadní hrozbou Rusko, bez ohledu na změny, které se v této zemi odehrávají. Prezident vyzval k vyváženému postoji. Současně řekl, že odmítá "slepou poslušnost, bezbřehou loajalitu a konformismus" vůči všem politikám a iniciativám, s nimiž přicházejí spojenci bez toho, aby si ČR uvědomila, jestli je to výhodné i pro ni.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.