Lidovky.cz

Schwarzenberg míří do Francie kvůli české kritice deportací Romů

Česko

  16:59
PRAHA - Krátce po kritice z Prahy na adresu Francie kvůli vyhošťování rumunských Romů pojede v neděli šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na návštěvu Paříže.

Karel Schwarzenberg foto: Lidové noviny

Hlavní jednání má český ministr v pondělí, kdy ho přijme jeho francouzský kolega Bernard Kouchner. Předtím ho čeká schůzka s jedním z poradců francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Právě Sarkozyho v posledních dnech kritizoval nejen Schwarzenberg, ale i prezident Václav Klaus a také premiér Petr Nečas. Lidové noviny ve čtvrtek citovaly Klause, který uvedl, že nesouhlasí téměř se vším, co Sarkozy dělá. Schwarzenberg řekl, že deportace Rumunů na něj dělají dojem rasismu.

"To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl Schwarzenberg. "Já nechci komentovat to, co řekl ministr Schwarzenberg, ale všichni o mně vědí, že nesouhlasím téměř se vším, co dělá prezident Nicolas Sarkozy," prohlásil podle listu Klaus.

Čtěte také:

Od začátku letošního roku Francie repatriovala přes 8300 Romů. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou koncem července vyhlásil Sarkozy a která je zaměřena na imigranty a Romy.

Kritika z Česka kvůli deportacím není osamocená. Znepokojení vyjádřila mimo jiné Evropská komise, Vatikán, část europoslanců. Nezávislí experti OSN vyzvali francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Romové, kteří souhlasí s opuštěním Francie, dostávají 300 eur (zhruba 7430 korun) a dalších 100 eur na každé dítě.

Česko nebylo pozváno na setkání k romské problematice
Schwarzenberg bude v Paříži v době, kdy se ve Francii koná velké setkání k romské problematice. Pozvání dostali ministři vnitra některých velkých evropských zemí. Česko stejně jako řada jiných členských států EU pozváno nebylo. Premiér Petr Nečas to považuje za výraz arogance, která neodpovídá dobré spolupráci v EU. Současně ale Nečas zdůraznil, že v každé zemi EU se musejí dodržovat zákony.

Poslední aktivity Francie patří k sérii kroků Paříže, které v Česku vyvolávají nevoli. Například čeští politici nesli nelibě kritické výroky Francouzů na adresu loňského českého předsednictví v EU, s rozpaky byly během českého šéfování unii sledovány samostatné aktivity Sarkozyho během krize v pásmu Gazy.

Málokdo v Česku také Francii zapomene výroky bývalého prezidenta Jacquese Chiraca v souvislosti s americkou invazí do Iráku v roce 2003. Řekl totiž, že nové členské státy si počínaly "nevychovaně" a "propásly dobrou příležitost mlčet".

Podle českého ministerstva zahraničí bude Schwarzenberg v Paříži jednat o vzájemných vztazích, energetické bezpečnosti, vznikající evropské diplomacii, NATO, západním Balkánu či Kubě. Cesta českého šéfdiplomata je návštěvou odloženou z letošního července.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.