Lidovky.cz

Armádní zakázky jsou nestandardní a nevýhodné, říká kontrolor

Česko

  8:15
PRAHA - Z prvních závěrů hloubkové kontroly armádních zakázek, kterou nařídil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), je zřejmé, že některé kontrakty jsou nestandardní a pro ministerstvo nevýhodné.

Ilustrační foto foto: František VlčekLidové noviny

Deníku E15 to řekl pracovník Úřadu pro dohled nad akvizicemi Jaroslav Štefec. Uvedl, že příští týden bude podepsána dohoda mezi ministerstvem obrany a a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, která by měla neprůhledným armádním zakázkám, předraženým nákupům či vydírání firem částečně zamezit.

Štefec, který se kontroly účastní, listu řekl, že kontroloři nedokážou
zjistit, kolik stála například dopravní letadla CASA nebo lehká obrněná vozidla Dingo či Iveco a kolik činila marže zprostředkovatelů, známa je pouze souhrnná částka. "V současnosti nejsme schopni dostat se k cenám, které prostředník zaplatil tomu či onomu výrobci. Oba se opírají o obchodní tajemství. Jinak než soudní cestou ho asi prolomit nelze," uvedl Štefec.

K otázce kritizovaných zprostředkovatelů zmínil firmu Omnipol s tím, že kdysi byla jeho role především vývozní, už řadu let ale zbraně jen dováží. "Dokázal bych si představit, že by Omnipol vyvážel výrobky domácích zbrojovek," řekl.

Vydírání  a výpalné
Štefec v rozhovoru také upozornil, že firmy, které spojily svou existenci s rezortem obrany, jsou i nadále "bez jakýchkoli skrupulí" vydírány. "Je jasné, že do tohoto systému výběru 'výpalného' jsou zapojeni konkrétní lidé z armády a ministerstva," prohlásil. Jako příklad uvedl kauzu padáků z 90. let, jejich výrobce prý 'výpalné' nezaplatil, takže padáky za stovky milionů korun byly programově ponechány bez údržby ve skladech a nakonec musely být z bezpečnostních důvodů vyřazeny z výzbroje.

Dodal, že vzhledem k přetrvávání těchto praktik některé firmy krachují a armáda místo kvalitních, dlouhodobě vyvíjených výrobků dostává "drek nakoupený například v Číně".

Do neprůhledných armádních zakázek by měl vnést pořádek Národní úřad pro vyzbrojování, který by měl vzniknout v lednu 2012. "Dosavadní systém nakupování byl pro české firmy v podstatě likvidační. Když bylo třeba něco nakoupit, obrátili jsme se na prostředníka, místo abychom dlouhodobě hledali a vytvářeli možnosti zejména doma," konstatoval Štefec.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.