Lidovky.cz

Klaus: Ústavní soud svým rozhodnutím rozdělil občany na dvě kategorie

Česko

  8:48aktualizováno  11:28
BRNO - Ústavní soud (ÚS) zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců. Šlo o protiústavní krok. Změna zákona dopadla na mzdy soudců obecných soudů na začátku letošního ledna a měla platit do konce roku. Svým rozhodnutím podle prezidenta Václava Klause rozdělil české občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní. Prezident dodal, že si nedovede představit obhajobu dnešního verdiktu.

Prezident ČR Václav Klaus foto: ČTK

Čtěte také

Soud ráno zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců, neboť se podle něj jednalo o protiústavní krok. Změna zákona dopadla na mzdy soudců obecných soudů na začátku letošního ledna a měla platit do konce roku. Nález ÚS vstoupí v platnost 30. září. ÚS navázal na své starší nálezy, podle nichž musí být soudcovský příjem stabilní a nesnížitelnou veličinou.

Rozhodnutí ÚS

Ústavní soud se již v několika starších sporech o mzdy postavil na stranu soudců, a to především když šlo o 13. a 14. platy. Letos však například zamítl návrh směřující proti zmrazení soudcovských platů v letech 2008 až 2010. U Ústavního soudu nyní leží také návrh proti čtyřprocentnímu snížení platů státních zástupců, jichž se dnešní nález přímo netýká.

Vláda přitom plánovala další snížení platů soudců. ÚS rozhodl jednomyslně, žádný soudce neměl odlišné stanovisko. "Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," komentoval rozhodnutí soudců prezident na začátku své dnešní schůzky s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem. S narážkou na ústavní soudce také poznamenal, že v osobě ministra přijímá představitele pražské vlády, nikoliv "brněnské".

Klaus: Skvělá tečka za mým vystoupením ve sněmovně
Podle Klause soud dnešním rozhodnutím udělal "skvělou tečku" za jeho středečním vystoupením v Poslanecké sněmovně. Tu hlava státu vybídla, aby změnila postavení ÚS tak, aby si nemohl nekontrolovatelně přisvojovat moc a zasahovat do suverenity parlamentu. Politici včetně prezidenta kritizují především loňské rozhodnutí soudu, kterým byly v důsledku zrušeny předčasné parlamentní volby plánované na loňský podzim. Voliči tak o novém složení sněmovny rozhodovali až v řádném termínu letos v květnu.

Čtěte více

Ústavní soudci v dnešním nálezu kritizují opakované snahy zasahovat do soudcovských platů, jsou prý ve srovnání s jinými profesemi příliš časté. Ve svých důsledcích to prý vede "k sestupu soudcovského stavu uvnitř středostavovské společenské vrstvy, jeho příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování jeho potřebné společenské prestiže," stojí v nálezu. Reálné příjmy soudců se podle ÚS od 90. let snížily.

ÚS už ve starších nálezech naznačil, že snížení soudcovských příjmů bude tolerovat jen za zcela výjimečných okolností. Za nepřípustné soud už v minulosti označil především takové snížení platů, které se dotkne jen justice, a nikoliv dalších skupin "služebníků státu", například státní správy. Dnes projednávané ustanovení zákona se přitom vyjma soudců obecných soudů týkalo jen poslanců a představitelů státní moci. Na ústavní soudce novela nedopadala, dnes tedy nerozhodovali o svých příjmech.

Ústavní soud.

Podnět k přezkoumání čtyřprocentního snížení platů dal ústavním soudcům Městský soud v Brně. Jeden z jeho soudců se žalobou domáhá 2596 korun, což je suma, o kterou údajně přišel za letošní leden. Městský soud řízení o žalobě přerušil a věc předložil Ústavnímu soudu.

Ústavní soud také naznačil, že odmítne plánované snížení platů soudců v příštím roce o pět procent. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo zákonem i prodloužení zmrazení mezd. Proti tomu, aby se snížení vztahovalo na soudce, se v připomínkovém řízení podle vládního webu postavily také nejvyšší soudy, Soudcovská unie ČR a do jisté míry i ministerstvo spravedlnosti.

ÚS apeluje na stabilitu platů soudců
"Platové poměry soudců v širokém smyslu mají být stabilní nesnižovatelnou veličinou, nikoli pohyblivým faktorem, s nímž kalkuluje to či ono vládní uskupení například proto, že se mu zdají platy soudců příliš vysoké ve srovnání s platy státních zaměstnanců nebo ve srovnání s jinou profesní skupinou," zopakoval ÚS v dnešním nálezu.

Ústavní soud v dnešním nálezu uplatnil řadu argumentů z historie, teorie práva a etiky. Upozornil například na americkou ústavu, která již v roce 1788 stanovila, že se příjmy soudců nesmějí za jejich života snížit.

"Uvědomovali si, že je to otázka nezávislosti, jestli ten soudce má plat, který zůstane po celou dobu nezměněn, či zda je to tak, že má být ve službách státu s pocitem, že netuší, jak to bude s jeho platem příští rok," uvedl Balík. V současném Česku je prý soudcovský plat "permanentní proměnnou".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.