Lidovky.cz

Udávejte nátlak politiků. Za odměnu, vyzývá John policisty

Česko

  19:27
PRAHA - Ministr vnitra představil strategii boje proti korupci. Někteří policisté ji kritizují s tím, že mezi nimi vzbudí řevnivost. Johnův recept se nelíbí ani odborníkům z organizace Transparency International.

U mnohých odborníků John se svým plánem, jak se vypořádat s úplatkářstvím, propadl. foto: ČTK

Policisté budou dostávat odměnu za to, že svému nadřízenému oznámí, že na ně při vyšetřování někdo vyvíjel politický tlak.

CO CHCE MINISTR

* Protikorupční manuály pro veřejnost a policii
* Testy spolehlivosti
* Novelu jednacího řádu vlády, aby bylo možné zveřejnit, jak který ministr hlasoval při rozhodování o nakládání s majetkem a o veřejných zakázkách
* Novelu trestního řádu, aby mohla policie používat odposlechy u korupčních kauz
* Etický kodex úředníka státní správy a samosprávy
* Účinnější vzdělávání policistů, kteří bojují s korupcí
* Protikorupční akademii policie * Lepší vybavení a školení detektivů
* Zavést funkci policejního ombudsmana
* Odměny pro policisty, kteří nahlásí politické tlaky při vyšetřování
* Předstíraný převod (předávání úplatku pod kontrolou policie kvůli zisku důkazu )

To je jeden z hlavních bodů strategie boje proti korupci, kterou v úterý představil ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných. "Apeluji na policisty, aby jakýkoli politický tlak hlásili," řekl ministr. Podle něj zatím nepřišlo jediné oznámení. "Nemůžu uvěřit, že k tomu v této zemi nedochází," dodal.

Ministrovy recepty se ale nelíbí některým policistům ani expertům z nevládní organizace Transparency International (TI). Například speciální odměny za nahlášení politického tlaku podle policistů povedou k řevnivosti mezi samotnými strážci zákona. "Je to přece naprosto kontraproduktivní. To se na to teď budeme dívat tak, že ten, kdo vyšetřuje vraždu, dělá horší práci než ten, kdo se věnuje korupci?" oponuje předseda správní rady TI Václav Láska.

Uzástupců z TI vyvolalo ostrý nesouhlas represivní pojetí strategie, na protest dokonce vystoupili z poradního sboru ministra.

Mezi novinky, které hodlá John zavést, patří takzvaný institut předstíraného převodu. "Když si korupčník řekne o peníze, bude možné mu je dát, ale užije si je asi tak tři vteřiny. Pak ho zatkne policie a vše poslouží jako důkaz," slibuje John.

Resort vnitra chce také v blízké době předložit novelu jednacího řádu vlády, aby bylo možné zveřejnit, jak který ministr hlasoval při rozhodování o veřejných zakázkách. Dalším krokem má být novela trestního řádu, aby mohla policie používat odposlechy u korupčních kauz.

Úřad má rovněž připravit etický kodex úředníka státní správy a samospráv nebo zavést testy spolehlivosti pro politiky a úředníky. Jak přesně budou vypadat, není zatím jasné. Testy už teď využívá inspekce na policisty. Jejich nevýhodou je ale to, že jsou příliš drahé: jeden test stojí až 40 tisíc korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.