Lidovky.cz

Antikoncepci brala tajně, teď je postižená. Přitížilo jí vegetariánství

Česko

  8:00
PRAHA - Příběhy dívek, které shromáždili specializovaní lékaři, ukazují, že by se doktoři měli více ptát na možné rizikové faktory, než předepíší hormonální antikoncepce.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Osmnáctiletá studentka odjela jako au pair do Austrálie. Po dlouhém letu měla úporný kašel. Bez dostatečné lékařské péče do deseti dnů po příletu zemřela. Na plicní embolii. Možná se to nemuselo stát, kdyby jí gynekoložka nepředepsala hormonální antikoncepci.

Dívka totiž byla z velmi rizikové rodiny - téměř všichni příbuzní muži už zemřeli na kardiovaskulární onemocnění. Jak se dodatečně zjistilo, i ona měla rizikovou genovou mutaci. Vedle dlouhého letu a toho, že se vyhýbala červenému masu, byla hormonální antikoncepce dalším rizikovým faktorem. Právě ta mohla být spouštěčem embolie.

Přitížilo jí i vegetariánství

Její příběh bohužel není ojedinělý, i když je tragičtější než ostatní. V rámci své odborné práce popsal tým profesora Josefa Hyánka i další. Trvale poškozený mozek má dívka, která dostala plicní embolii jako 16letá studentka. Její matka ani nevěděla, že užívá hormonální antikoncepci. Gynekolog prý před jejím předepsáním neprovedl žádné vyšetření, nezeptal se na situaci v rodině.

Přitom v její rodině se vědělo, že se u nich dědí porucha srážlivosti krve. Navíc byla dívka vegetariánka, což je pro embolii také další riziko. Lékař se ale prý rozhodoval mezi antikoncepčními pilulkami jen podle ceny a toho, aby slečna neztloustla. Matka této dívky se teď snaží přesvědčit ostatní rodiče, aby se svými dcerami o dědičných nemocech v rodině i o antikoncepci více hovořili.

Pro většinu jsou pilulky vhodné, tvrdí gynekolog

Ani ženy s vyšším rizikem trombózy ji většinou nedostanou, říká Vladimír Dvořák, předseda odborné gynekologické společnosti.

Někteří dětští lékaři tvrdí, že jejich pacientky dostaly recept na antikoncepci, i když pro ně znamená riziko. Co tomu říkáte?
V Česku se někdy některé odborné společnosti vyjadřují k předepisování hormonální kontracepce, aniž by věděly všechny souvislosti a současná doporučení. Viděl jsem výstupy ze strany některých dětských lékařů, které mi nepřipadaly smysluplné. Na druhé straně je zjišťování anamnézy určitě důležité. Naprostá většina mladých žen jsou ovšem ideální kandidátky pro hormonální antikoncepci.

Jsou ale lékaři, kteří předepisují hormonální antikoncepci bez vyptání na rizikové faktory...
Nevím o nich, ale určitě takoví existují. Je možné, že někdo něco opomene, ale rozhodně to není trend. Je otázka, co je větší zlo. To, že někdo paušálně předepisuje hormonální antikoncepci všem, nebo dáma, která říká dívkám: nejezte hormony, je to jed. Takových je mezi praktiky dost.

Na co by se měl lékař ptát z hlediska rizika trombózy?
Určitě by měl doporučit přestat s kouřením. To je jednoznačně významný rizikový faktor pro trombózy. Ne, že by nesměly užívat hormonální antikoncepci, ale když kouří, zbytečně zvyšují rizika.

Doporučil byste pacientkám s rodinnou zátěží, aby si zaplatily vyšetření na sklony k trombóze?
Kdybychom vyšetřovali na trombofilní mutace všechny, objevili bychom hrozně moc pacientek. I mezi ženami, které užívají antikoncepci, je řada těch, které mají trombofilní mutaci. Většinou se za celý život neprojeví. Těžko se rozhodovat, když zdravá žena bere antikoncepci tři roky, nechá se vyšetřit a zjistí, že má vyšší riziko trombózy a embolie. Někteří kolegové tato vyšetření nabízejí, ale je to dvojsečné. Co dělat, když je jí třeba 22 let? Pak je dobrá rada drahá.

Podle výzkumu Ivany Hadačové z Fakultní nemocnice Motol prošlo tamní hematologickou ambulancí v posledních dvou letech 21 dívek od 15 do 18 let, které měly trombózu v souvislosti s užíváním antikoncepce. Dvě z nich měly i drobnější plicní embolii. Více než polovina z těchto 21 dívek přitom uvádí, že se jich před předepsáním antikoncepce jejich gynekolog vůbec neptal na případný výskyt rizikových faktorů u nich ani v rodině. Deset mladých pacientek mělo přitom příbuzné, kteří prodělali podobnou příhodu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.