Lidovky.cz

Kárné řízení proti prezidentu NKÚ Dohnalovi se mění ve frašku

Česko

  20:00
PRAHA - Z dokumentů, které mají LN k dispozici, plyne, že se řízení Kárné komory NKÚ proti prezidentovi tohoto úřadu Františku Dohnalovi stává nechtěnou komedií.

František Dohnal foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Kárná komora, kterou vede viceprezident NKÚ a někdejší poslanec ČSSD Miloslav Kala, má posoudit, jestli Dohnal poškodil pověst NKÚ, když v lednu pro týdeník Respekt řekl, že někteří lidé z vedení Úřadu ve spojení s politickou skupinou "měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly". Kdo se měl ovlivňování dopustit, odmítal Dohnal dlouho prozradit.

Teprve před 14 dny oznámil jeho advokát Václav Vlk na zasedání Kárné komory, že jde o Dohnalova oponenta Kalu. Jeho pozice se tak dá nyní přirovnat k situaci soudce, který má za pomluvu trestat toho, kdo jej pomluvil.

Potíže s médii má také viceprezident NKÚ Kala
Vlk navíc připomněl, že potíže s médii nemá jen Dohnal, ale i Kala. Také on totiž mluvil nelichotivě o vedení Úřadu, když nedávno prohlásil, že se prezident Dohnal záměrně vyhýbá jednání Kárné komory.

Vlk proto namítal, že je Kala podjatý, Kárná komora naprosto nepřipravená, a i suchý úřední zápis odhaluje, že bylo veselo. "Vážený pane předsedo (Kalo, pozn. red.), při vší úctě, můj klient je viněn z toho samého (smích), čemu se teď vy snažíte bránit," hájil svého klienta Vlk. Svoji pozici v kárném řízení odmítá Kala komentovat s tím, že je "vázán mlčenlivostí".

Kdy a jestli vůbec odročené jednání Kárné komory dospěje ke konci, není jasné. Pokud se to ovšem nestihne rychle, nebude koho trestat, promlčecí doba je totiž pouhý jeden rok.

Tvrzení, že by chtěl bránit NKÚ v práci, Kala jednoznačně odmítá. "To, že bych já cokoliv ovlivňoval, není pravdivé," odpověděl na dotaz LN. Na zasedání však Vlk uvedl, že u Dohnala nejdřív lobbovali různí lidé, aby jeho úřad neprověřoval, jak Česko hospodařilo s 3,5 miliardy korun v době, kdy země vedla Evropskou unii. Nebral to prý vážně až do doby, kdy mu loni v září poslal viceprezident Kala podnět, ve kterém požadoval to samé.

"Protože se jedná o první realizaci výkonu funkce předsednictví v Radě EU, je nutné předpokládat zvýšené riziko neúčelného a nehospodárného použití finančních prostředků… oblast s vysokou mírou veřejného zájmu… nedoporučuji," stojí v podnětu, na který upozornila Česká televize.

Podobně prý postupovala i Kalova kolegyně Marie Prošková, která zase nechtěla, aby Úřad zkontroloval, jak stát zachází s penězi na zahraniční rozvojové pomoci: "Tuto akci nedoporučuji k zařazení do Plánu kontrolní činnosti na rok 2010. Posuzovat zahraniční rozvojovou spolupráci, kde hrají klíčovou roli i politická rozhodnutí a stanoviska, která vyplývají ze zahraniční politiky a z politických ujednání, je pro NKÚ doslova vražedné," píše se v tomto dalším podnětu.

Potíž s luxusním bytem Exlidovec Dohnal má ovšem potíží více a závažnějších, než je tato. Zajímá se o něj například policie, která šetří, jestli neporušil zákon, když za státní peníze užíval nadměrně luxusní byt. Dohnal nicméně tvrdí, že byt pro prezidenta pořídil NKÚ již před jeho nástupem do funkce a obvinění je politickým bojem uvnitř Úřadu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.