Lidovky.cz

Bafuňář Chvalovský má na krku obžalobu z miliardového podvodu

Česko

  15:40
PRAHA - Státní zástupce podal minulý týden obžalobu na bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského a dalších pět lidí. Viní je z úvěrových podvodů, Komerční banku (KB) údajně připravili zhruba o 1,5 miliardy korun.

František Chvalovský foto: Lidové noviny

Oznámila to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Státní zástupce podal obžalobu v kauze v minulosti již třikrát, Městský soud v Praze ji však pokaždé vrátil k došetření.

Bývalý šéf ČMFS a funkcionář a sponzor fotbalového klubu Chmel Blšany Chvalovský a pět manažerů firem Satrapa a Českomoravská agrární společnost čelí obvinění, že peníze půjčené od KB nepoužili na nákup zemědělských produktů, jak bylo s bankou dohodnuto, ale na splácení předchozích dluhů.

8 let trvající obžaloba
První obžaloba dorazila k soudu už v květnu 2002. Tehdy soud žalobci mimo jiné uložil vypracovat další znalecký posudek. Druhou obžalobu soudy vrátily k došetření v březnu 2005, třetí v květnu 2007. Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pak podal stížnost pro porušení zákona.

Kauzy "bafuňáře" Chvalovského

Obchodní spor okolo Jihočeských pivovarů: Počátkem roku 2001 Chvalovský zažaloval u arbitráže ČSOB jako nástupce zkrachované IPB kvůli neshodám při pokusu ovládnout Jihočeské pivovary v roce 1998. Podle Chvalovského IPB porušila údajný závazek vůči jeho společnosti ČAS-FIN tím, že jí neposkytla úvěr na financování akvizice a provozu Jihočeských pivovarů. Akcie pivovarů, které byly zastavené za nesplácené úvěry ve prospěch IPB, banka prodala. Spor, v němž žaloval ČSOB o nejméně miliardu korun, nakonec v lednu 2005 ve švýcarském Luganu prohrál.

Únos: V září 1995 byl Chvalovský při ranní procházce unesen dvěma muži, kteří se vydávali za policisty. Ti Chvalovského drželi ve sklepě a příští den ráno propustili. Oba muže zatkla policie v prosinci 1996. Chvalovského podle obžaloby zastavili v pražské oboře Hvězda někdejší příslušník Útvaru rychlého nasazení Alexandr Šnytr a další obžalovaný Karel Kučera. V prosinci 2006 byli odvolacím senátem pražského městského soudu uznáni vinnými.

Učinil tak na podnět státních zástupců, kterým se opakované vracení obžaloby k došetření nelíbilo. Nejvyšší soud ale loni stížnost zamítl a případ vrátil k doplnění spisu.

Pochybné úvěry
Jedním z obviněných kolem Chvalovského je i Zdeněk Mezera, který je podle obchodního rejstříku jednatelem a čtvrtinovým vlastníkem Masny Příbram, předsedou dozorčí rady většinového vlastníka Masny Příbram - společnosti Masokombinát Příbram a v minulosti i jednatelem zkrachovalé firmy Bohemia-Fleisch. V jiné kauze byl v roce 2006 pravomocně zproštěn obžaloby z mnohamilionového úvěrového podvodu. Čelil podezření z toho, že v roce 1998 podvodně vylákal z KB 200 milionů korun. Obžaloba jej vinila z toho, že peníze použil v rozporu s úvěrovou smlouvou.

Bohemia-Fleisch obchodovala s masem a masnými výrobky, jež vozila ze zemí EU do Ruska a Turecka. Byla jednou z pěti dceřiných firem společnosti Satrapa, kterou ovládal Chvalovský. Satrapa za úvěr pro Bohemia-Fleisch ručila. Sama se ale začátkem roku 1999 dostala do finančních problémů, posléze zkrachovala a dluhy Bohemia-Fleisch nezaplatila.

Do vězení šli i zaměstnanci KB
Kvůli pochybným úvěrům pro firmy kolem Chvalovského policisté v minulosti vedle šestice obvinili dalších 11 lidí. V případu někdejší šéfky odboru financování obchodů KB Jiřiny Kaplanové a šesti bývalých nižších úředníků banky dokonce padl v srpnu 2006 prvoinstanční rozsudek. Pražský městský soud tehdy uložil Kaplanové pět let vězení, z úvěrového podvodu uznal vinnými i Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. Od jejich potrestání ale upustil. Další obžalované, Pavlu Puršovou a Hanu Suntichovou, zprostil obžaloby. Pražský vrchní soud ovšem rozsudek zrušil a navíc případ vrátil do fáze vyšetřování.

Vedle úředníků byli kvůli úvěrům již dříve obviněni i bývalí vedoucí pracovníci KB - někdejší člen představenstva a náměstek generálního ředitele KB Vladimír Šulc, tehdejší šéf bankovní divize Pavel Kalvoda a bývalý náměstek divize Miroslav Čermák. Spolu s nimi byl původně obviněn i někdejší generální ředitel KB Jan Kollert, ten ovšem před časem zemřel.

Případ skončil koncem roku 2008 odložením.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.