Lidovky.cz

Klaus vyznamenal Knížáka, Jágra i Maciuchovou a podpořil reformy

Česko

  20:50aktualizováno  29. října 7:03
PRAHA - UVNITŘ PROJEV A PŘEHLED OCENĚNÝCH. Na závěr oslav 92. výročí vzniku samostatného Československa udělil prezident Václav Klaus 22 vyznamenání. Vedle umělce Milana Knížáka a hokejisty Jaromíra Jágra dostali státní medaile třeba plukovnice Marie Ljalková-Lastovecká, která jako ostřelovačka bojovala na východní frontě, nebo herečka Hana Maciuchová.

Herečka Hana Maciuchová přebírá vyznamenání od prezidenta republiky foto: ČTK

Nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva - propůjčil plukovníkovi Emilu Bočkovi, který patří mezi hrdiny leteckých bojů za druhé světové války, plukovníku Janu Plovajkovi, vězni v gulagu, jenž prošel v řadách československé armády cestu z Buzuluku až do Prahy a byl několikrát raněn, a právě plukovnici Marii Ljalkové-Lastovecké, která letos oslavila devadesáté narozeniny.

INFOGRAFIKA: Držitelé nejvyšších státních vyznamenání
Klikněte pro zvětšení

Oceněn i trenér Emila Zátopka

Vedle lidí odměněných za svou bojovou činnost udělil Václav Klaus dašlí ocěnění například Janu Haluzovi. První trenér šampiona Emila Zátopka byl komunisty odsouzen na šest let těžkého žaláře, byl také obviněn ze členství ve skupině Milady Horákové. Z rukou prezidenta převzal Řád Tomáše G. Masaryka.

Ocenění (zleva): ředitel Národní galerie Milan Knížák, pedolog a půdní fyzik Miroslav Kutílek a herečka Hana Maciuchová

Mezi další držitele tohoto vyznamenání pak nově patří Julie Hrušková, Jan Janků a Josef Vlček, které spojuje protikomunistický odboj a roky strávené v těžkých žalářích.

Oceněni byli i vědci, lékař, sportovec a umělci, ale i hasič, který v létě pomáhal likvidovat povodně na severu Čech.

Přehled všech oceněných včetně jejich medailonku najdete ZDE:

Prezident každoročně vybírá ze seznamu osobností, které mu předkládá Senát, ale i z návrhů od občanů.

Klaus podpořil reformy

V úvodní řeči, která slavnostním okamžikům předchází, Václav Klaus připomněl, že vyznamenání jsou uznáním toho, "že mravní kvality, odvážné činy, umění či práce těchto našich spoluobčanů překročily rámec osobního a staly se součástí společného odkazu, který jako spojnice mezi minulostí a současností míří k budoucnosti, k těm, kdo osudy naší vlasti vezmou do rukou po nás."

Varoval také před narůstajícím dluhem a před "řeckou cestou". Nepřímo tak podpořil reformní vládu Petra Nečase, který ovšem na Hradě nebyl, protože jednal v Bruselu. Připomněl také, že úřednické vládě Jana Fischera chyběl mandát a konečně i vůle prosadit bolestivé reformní kroky.

Celý slavnostní projev Václava Klause najdete ZDE:

Nakonec pak dodal: "Věřím, že navzdory nejednoduchému světu, v němž žijeme, český stát a jeho občané budoucnost mají."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.