Lidovky.cz

Romové zažalují Česko. Neprávem prý končí ve 'zvláštních' školách

Vzdělávání

  16:53
PRAHA - Podle neziskových organizací vláda ani ministerstvo nechce řešit nedostatky ve vzdělávání romských dětí. Česku tak hrozí další žaloby ve Štrasburku.
Romské děti - ilustrační foto.

Romské děti - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Tři roky po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o tom, že české školství diskriminuje romské děti tím, že jim neumožňuje vzdělávat se v běžných základních školách, se v Česku situace téměř vůbec nezměnila. Naopak. Podle zprávy České školní inspekce i průzkumu ministerstva školství jsou stále v bývalých zvláštních školách romské děti bez mentálního handicapu, který je však ke vzdělávání v tomto druhu škol bezpodmínečně nutný.

Romské děti ve "zvláštních" školách

* Loňský průzkum ministerstva školství ukázal, že z celkového počtu všech romských dětí jich 26,7 % navštěvuje bývalé zvláštní školy. Ze všech neromských dětí jich do těchto škol chodí jen 2,17 %. Přes 95 % dětí, které absolvovaly "zvláštní" školy, studuje na střední škole bez maturity.

* Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 rozhodl, že Česko porušilo právo na vzdělávání u 18 romských dětí tím, že je neoprávněně zařadilo do zvláštních škol pro děti s mentálním handicapem.

Výsledkem práce ministerstva tak jsou další žaloby, které poputují ke štrasburskému soudu. "Máme klienty, se kterými budeme připravovat žalobu za nerovný přístup ke vzdělávání," potvrdil Jan Stejskal z koalice Společně do školy.

Ta zároveň kritizuje současný postoj ministerstva školství k inkluzi romských dětí do běžných základních škol. "Nynější vedení ministerstva rovné šance romských dětí nejen neřadí mezi své priority, ale nastoluje trendy, které celou agendu rovných příležitostí vrací o desetiletí zpět," dodal Stejskal.

Koalici se nelíbí hlavně fakt, že ministr Josef Dobeš (VV) nechává nyní přepracovat vyhlášky, které upravují vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí. Ty již byly připravené a prošly i všemi připomínkami. Upravovaly například takzvaný informovaný souhlas rodičů, bez kterého nelze dítě do bývalé zvláštní školy přeřadit. Nově by měl být rozšířen a měl by obsahovat všechna pozitiva a negativa, která dětem vzdělávání ve zvláštních školách přinese – že se sníží možnost pokračovat ve studiu na střední škole a jejich uplatnění na trhu práce. "Vyhlášky ležely na ministerstvu půl roku, stačilo je poslat do legislativní rady vlády. Důvody, proč je ministr nechává přepracovat, nám nikdo neřekl a to i přes to, že jsme se na jejich zpracování také podíleli," uvedl Stejskal.

Dobeš: Vyhláška pro romské žáky bude do ledna

Vyhláška na lepší začlenění romských žáků do běžných škol bude připravena do ledna. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak reagoval na kritiku neziskových organizací, že jeho úřad romskou otázku ignoruje. Z vyhlášky ovšem vypadnou části o začleňování dětí cizinců, tato problematika se bude řešit v rámci jiných opatření.  

Ministerstvo však tvrdí, že nebyly zohledněny všechny připomínky, a vyhlášky je nutné proto předělat. Prý navíc obsahovaly i věci, které evropský soud nevyžadoval. "Na konečném znění novel vyhlášek se znovu začíná pracovat, jejich podoba a oblasti úpravy podmínek ve vzdělávání se diskutují," reagovala Monika Štveráková z ministerského odboru speciálního vzdělávání a rovných příležitostí.

Další problém pak ochránci práv vidí v nápadu ministerstva, že by bylo vyplácení sociálních dávek závislé na tom, zda dítě dochází do školy. "Jde jen o další represivní opatření a ta podporují protiromské nálady ve školách," uvedl Stano Daniel z European Roma Rights Centre.

Nezájem o problematiku podle něj potvrzuje i fakt, že odbor, který toto téma řeší, má stále méně zaměstnanců. "Ministr Dobeš bez náhrady zrušil téměř polovinu úvazků na odboru, který se systematické nápravě nezákonné praxe věnoval," dodal Daniel. Z ministerstva odešel i ředitel odboru Viktor Hartoš, kterého si přivedl ministr Dobeš. Výpověď dala také bývalá náměstkyně a nyní poradkyně ministra Klára Laurenčíková.

Kritiku si odnesl i premiér
Neziskové společnosti se ale "pustily" i do premiéra Petra Nečase. Podle nich po volbách premiér sliboval, že inkluze romských dětí bude součástí vládního programového prohlášení. V tom se však žádné závazky neobjevily. Navíc premiér bez jakýchkoliv diskusí zamítl i návrh ministra Dobeše, aby byl poslední rok ve školce povinný pro všechny děti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.