Lidovky.cz

Vojáky čeká odebírání hodností, výložky změní dvě třetiny armády

Česko

  20:31
PRAHA/OLOMOUC - Josef V. z olomouckého velitelství společných sil nastoupil do české armády před pětadvaceti roky. Ihned po oblečení uniformy se stal rotmistrem a postupně vyletěl o několik příček nahoru. S vyšší hodností se pojily i větší příplatky. Po prvním lednu příštího roku však podle všeho opět "spadne" na rotmistra.

Zleva premiér Petr Nečas, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a ministr obrany Alexandr Vondra na velitelském shromáždění Armády ČR. foto: ČTK

"Když jsem o tom mluvil s kamarády v hospodě, ptali se mě, jestli jsem náhodou nerozbil stíhačku. Prostě nevěřili, že jsem nebyl degradován," usmívá se Josef. Podobnou zkušenost mají i další tisícovky českých vojáků. Kvůli synchronizaci se systémem hodností v Severoatlantické alianci budou přeřazeni na nižší hodnosti. "Změna se dotkne 65 až 70 procent vojáků především v rotmistrovském a praporčickém sboru," vysvětluje mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

Armádní hodnosti

- od 1. ledna 2011 se ruší hodnosti štábního rotmistra, podpraporčíka a podporučíka

- snížení hodností se dotkne především praporčíků a rotmistrů, bude vyváženo nově vypočítanými příplatky k platům

- kromě toho však budou mzdy vojáků nižší o 10 procent a výsluhy daněny 15 procenty

Postavili je před hotovou věc
Většina vojáků se o chystaném kroku dozvídala v průběhu letošního roku při pohovorech o změně hodností. "Hodně kluků od nás řešilo, že u velitele jen dostali papír o změně hodnosti. Přitom při jmenování do nižší hodnosti musí voják podepsat souhlas, což se u nás nedělo," říká Josef V.

Náměstek ministra obrany Michael Hrbata ale oponuje, že šlo o změnu zákona, ne o degradaci, souhlasit tedy museli. "Novela jen upravuje chybu, kdy se při přechodu k profesionální armádě zrušilo mužstvo a nejnižší hodností vojáka byla frčka s hvězdičkou, což je nesmysl," vysvětluje Hrbata.

Od prvního ledna 2011 se tak v české armádě objeví hodnosti vojína, svobodníka a desátníka. Vojáci nutnou změnu chápou, ale vadí jim přístup vedení. "Velmi kriticky hodnotí způsob provedení, špatnou komunikaci změny a to, že jsou postaveni před hotovou věc," vysvětluje předseda Svazu důstojníků a praporčíků Petr Lužný.

Jak bude vypadat hierarchie

mužstvo – vojín a svobodník
poddůstojníci – desátník, četař a rotný
praporčíci – rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík
nižší důstojníci – poručík, nadporučík a kapitán
vyšší důstojníci – major, podplukovník a plukovník
generálové – brigádní generál, generálmajor, generálporučík a armádní generál

"Týká se to spousty lidí, které na to nikdo v dostatečném předstihu nepřipravil a nevysvětlil souvislosti," dodává. Na kariérní řád by měli jako první příští rok nastoupit motostřelci.

O peníze prý nepřijdou
I proto musí armáda krotit naštvané vojáky, kteří kromě pocitu profesního propadu řeší i nižší mzdy. "Snížení hodností nebude mít negativní dopad na platy vojáků," uklidňuje Vladimír Lukovský. Ministerstvo obrany totiž mezitím vytvořilo nový systém příplatků.

A tak zatímco třeba dnešní rotmistr bere 1300 korun k platu, od nového roku může zůstat i jako desátník na stejném, nebo si jako rotný ještě o tři stovky přilepšit.

Aby k podobným šokům už v budoucnu nedocházelo, připravuje nové vedení ministerstva kariérní řád, který tady dosud chyběl. "Každý voják si bude moct při vstupu do armády naplánovat svou kariéru," přibližuje náměstek Michael Hrbata.

Jako autor nápadu si od řádu slibuje rozhýbání chodu kariér jednotlivých vojáků. "Aby lidi zkrátka neseděli patnáct let na jednom místě," dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.