Lidovky.cz

Protiraketový štít ochrání Česko až v roce 2018, řekl Vondra

Česko

  11:32aktualizováno  15:30
LISABON - Česká republika bude novým protiraketovým aliančním štítem, na jehož obrysech se včera NATO v rámci lisabonského summitu dohodlo NATO, pokryta kolem roku 2018. Ministr obrany Alexandr Vondra to řekl na dotaz zvláštního zpravodaje Lidových novin.

Ministr obrany Alexandr Vondra. foto: ČTK

"Začíná se tím, aby byla chráněná ta nejohroženější místa v Evropě, což je ten jihovýchodní cíp Evropy. Pro střední Evropu se počítá s horizontem let 2018," řekl LN Vondra.

ČTĚTE TAKÉ:

NATO již v současnosti vyvíjí štít, který má ochránit alianční jednotky nasazené v bojové akci. Americký prezident Barack Obama již včera oznámil, že se aliance dohodla na vytvoření systému protiraketové obrany pro evropské území států NATO i Spojené státy.

S výhledem k roku 2020 by se mělo jednat o systém, který bude za pomoci různých zbraňových systémů schopný čelit různým druhům hrozeb, tedy třeba i střelám dlouhého doletu.

"Všichni dobře vědí, že to je převážně z oblasti Středního východu. To znamená země jako je Írán," dodal k původu hrozby Vondra. Na summitu se spojenci o protiraketové obraně chystají hovořit i s Ruskem. Ve hře je totiž to, že se Moskva na protiraketovou obranu napojí. "Rusko má zájem, má otevřené dveře, ale zároveň to není věc, která by se doladila během týdnů," podotkl Vondra.

Informace z ruských radarů
Jak by spolupráce mohla vypadat? NATO má podle jistých informací zájem o to, aby mohlo v rámci spolupráce s Moskvou získávat informace z ruských radarů. Výměna informací by přitom byla vzájemná. Naopak to, aby se Rusové zapojili přímo do velení alianční protiraketové obrany, není NATO příliš po chuti.

V Česku v minulosti bouřlivé diskuse vyvolal plán předchozího amerického prezidenta George W. Bushe, jehož součástí byl plán postavit radar v Brdech. Vláda Baracka Obamy však od tohoto záměru ustoupila a představila nové protiraketové plány, které jsou podle odborníků mnohem komplexnější. Jejich součástí je například námořní systém Aegis.

Jaký systém je pro Česko výhodnější? "Ta budoucnost nám ukáže, co je lepší. Důležité je, aby ta obrana byla," řekl Vondra novinářům s tím, že nebezpečí v horizontu let 2015 až 2020 jsou skutečně reálná. Česko by do nového "Obamova" systému mělo přispět minimálně střediskem včasného varování, které by mělo sbírat výstupy z družicových senzorů.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.