Lidovky.cz

Protiraketový štít NATO bude od toho ruského oddělený, řekl Klaus

Česko

  13:53aktualizováno  14:49
LISABON - Nabídka spolupráce v protiraketové obraně, kterou by dnes měla dát Severoatlantická aliance Rusku, neznamená, že by měl vzniknout nějaký společný rusko-alianční systém na jednom základě. Novinářům to dnes řekl český prezident Václav Klaus.

Václav Klaus na summitu NATO v Lisabonu. foto: ČTK/AP

"Předpokládá se, že NATO bude mít jeden systém a Ruská federace bude mít druhý systém," zdůraznil prezident, který vede českou delegaci na summitu NATO v Lisabonu.

ČTĚTE TAKÉ:

"V žádném případě se nebudou plést jeden do druhého a půjde pouze o co nejkvalitnější, nejrychlejší výměnu informací, která by umožnila přenést informace z jednoho systému do (druhého) systému," podotkl Klaus s tím, že toto na jednání velmi důrazně zmínil i americký prezident Barack Obama.

NATO se na dnes končícím summitu dohodlo, že vytvoří protiraketový deštník, který by měl pokrývat celé území aliance a jeho obyvatele. Nyní NATO vyvíjí jen systém ochrany bojiště, tedy vojáků v akci.

Nová protiraketová architektura bude založena na propojení jednotlivých národních systémů (radarů, protiraket a dalších zařízení). Tento "páteřní systém", do kterého se postupně budou různé zbraňové i detekční komponenty zapojovat, by měl stát v příštích deseti letech 200 milionů eur.

Musí se odbourat nedůvěra
Alianční lídry čeká odpoledne zvláštní vrcholná schůzka s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Jeho země v minulosti ostře kritizovala starší plány USA na protiraketový deštník, který počítal i s radarem v Česku a desítkou antiraket v Polsku. Od toho ovšem USA nakonec pod novým vedením prezidenta Obamy ustoupily.

"Jde především o jednu věc, o to, aby se na obou stranách odbourala nedůvěra," řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Toho času, jak víme z mnoha signálů a taky z výroků ruských představitelů, existuje ještě valná nedůvěra vůči NATO. Samozřejmě také mezi členy NATO někdy existuje dosti silná nedůvěra (vůči Rusku)," podotkl.

Klaus na jednání s prezidenty a premiéry podle svých slov řekl, že Česká republika se připravovala na jiný systém. Ten počítal s umístěním radaru v Brdech. "Nainvestovali jsme do něj nemalý politický kapitál," podotkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti těmto plánům se vzedmula velká vlna odporu mezi lidmi i části politické scény. Praha ale podle něj souhlasí i s novým plánem a chce se na něm podílet.

Podle premiéra Petra Nečase se i na summitu potvrdilo, že existují reálná vojenská rizika šíření zbraní hromadného ničení a raketových technologií, na což je třeba reagovat.

Klaus pak při setkání s novináři podotkl, že Praha je s výsledky summitu spokojena a že závěry jsou v souladu s českými představami, ať už jde o schválení nové strategie NATO pro příští desetiletí, o již zmiňovanou dohodu na vzniku protiraketové obrany NATO nebo o otevření nové etapy ve vztazích s Ruskem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.