Lidovky.cz

Česko

Zdravotní knížky nefungují. Lékaři je v praxi nepoužívají

Lékař - ilustrační foto.

Lékař - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Už 1,15 miliardy korun investovala Všeobecná zdravotní pojišťovna do projektu elektronických zdravotních knížek. Avšak jen šest ambulantních lékařů ze vzorku 14 tisíc má potřebnou licenci k tomu, aby mohli údaje v knížkách pacientů číst. Celý systém tak v podstatě ztrácí smysl.
  12:33

Upozornila na to Mladá fronta Dnes. Elektronickou zdravotní knížku si zatím zavedlo 2,3 milionů lidí. Smyslem celého projektu mělo být to, že lékaři budou v knížkách shromažďovat informace o pacientech, aby je pak mohli využít další ošetřující lékaři a zefektivnit tak léčbu. Háček je ale v tom, že potřebnou licenci na čtení knížek má jen šest ambulantních lékařů ze vzorku 14 tisíc.

Ze stejného vzorku může do knížek zapisovat 1500 doktorů. "Zprávy posílá zhruba polovina a aktivních je asi padesát lékařů, kteří odešlou denně kolem dvaceti zpráv," řekl Vladimír Junger, jednatel společnosti CompuGroup, která lékařům dodává potřebný software.

"Licenci na to, že si mohou číst údaje z elektronické zdravotní knížky, má pouze šest lékařů. Modul stojí pět set korun měsíčně, cena podle mě není překážkou," dodal Junger. Naproti tomu licence na zapisování do knížek je zadarmo.

Platit lékařům nebudeme
"Problémem může být, že v softwarech skupiny CompuGroup není uživatelské rozhraní jednoduché," vysvětluje nezájem lékařů mluvčí VZP Jiří Rod. Všeobecná zdravotní pojišťovna celý projekt financuje a zaplatila za něj od roku 2002, kdy byl spuštěn, už 1,15 miliardy korun.

Elektronické knížky provozuje firma IZIP, která získala zakázku bez výběrového řízení. Pojišťovna i IZIP ale údaje CompuGroup považují za podhodnocené. Podle společnosti IZIP zapisuje do padesáti procent knížek více než jeden lékař. Jsou v ní údaje například z nemocnic nebo lékáren, přesto připouští, že ambulantní lékaři příliš aktivní nejsou.

Podle ředitele IZIP Jiřího Paška by pacienti měli tlačit na lékaře, aby do knížek zapisovali. "Druhou variantou je změna lékaře," uvedl Pašek. Společně s VZP odmítá, že by lékařům za zapisování platili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.