Lidovky.cz

Střední škola v Mostě prý prohospodařila 35 milionů korun

Česko

  21:14
MEZIBOŘÍ - Ve střední odborné škole v Mostě-Velebudicích zmizelo beze stopy asi 35 milionů korun, tvrdí odvolaný ředitel sousední školy v Meziboří Jiří Tyšer. Ústecký kraj chce obě školy sloučit z údajně úsporných důvodů, podle Tyšera tím chce ale jen zamaskovat špatné hospodaření.
Škola - ilustrační foto.

Škola - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Z velebudické školy prý odtékaly peníze na předražených či úplně nesmyslných zakázkách a přestože inkasuje od kraje výrazně víc peněz než ostatní, je v osmimilionové ztrátě. Krajští radní Tyšera v pondělí odvolali z funkce, veškerá obvinění popírají a chtějí ho žalovat.

Škola bere 37% z rozočtu pro střední školy
Velebudická škola má se zhruba 1000 studentů rozpočet okolo 50 milionů korun, vloni se ale náhle propadla do ztráty 8,27 milionu korun. "Sleduji situaci ve Velebudicích posledních pět let a nedá se prokázat, kde skončilo minimálně 35 milionů," řekl dnes Tyšer v rozhovoru pro ČTK a MF DNES. Mezi zbytečnými a předraženými výdaji jmenuje úklidové práce, ostrahu objektu či ukládání nebezpečných odpadů. Škola ve Velebudicích podle něj ročně spotřebuje 37 procent výdajů ze všech 8 středních škol na Mostecku. O případ už se zajímá protikorupční policie, dodal.

Čtěte také

Vedení kraje sice dílčí problémy v hospodaření školy připouští, jsou prý ale v mezích normy. "Kraj hospodaří dobře a škola patří ke kraji. Vznikly tam jen určité rozpory mezi příjmy a výdaji, ale to řešíme na všech školách, někde víc, jinde míň, ale že by tam docházelo k nějakého rozkrádání, toho si vědom nejsem," řekl ČTK náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD).

Ředitel si půjčil 7 milionů, přesto ho neodvolali
Právě Kouda má na sloučení škol eminentní zájem, říkají mimo záznam lidé blízcí celému sporu. Ve Velebudicích mimo jiné několik let učil. Že by se ale snažil záměrně skrýt špatné hospodaření odmítá, prý jde jen o snahu ušetřit krajské peníze. "Jako člen rady jsem se rozhodl, že sloučení podpořím. Je to součást projektu páteřních škol, který prostě musíme prosadit, jinak na školství nebudeme mít," dodal Kouda.

Kraj ovšem přiznává, že škola měla vloni ekonomické potíže, musela jí vypomoci sedmi miliony korun. Ředitel Jiří Škrábal přesto odvolán nebyl a kraj do školy jen dosadil coby ekonomického manažera Petra Fialu, náměstka bývalého hejtmana Jiřího Šulce (oba ODS).

Fiala se o Tyšerových podezřeních příliš nechtěl bavit. "Ztráta tam byla, byla řešena, a moje role obnášela tam přijít a otočit to hospodaření. Teď bude vyrovnané nebo dokonce mírně ziskové a s uhrazenými závazky," řekl ČTK Fiala. Víc než o hospodaření školy hovořil o kritikovi Tyšerovi. "To podstatné v celé věci je, že pan Tyšer jedná v rozporu s pokyny svého zřizovatele a s tím já se ztotožnit nemohu," dodal.

Rodiče si sloučení škol nepřejí
Sloučení by to přineslo asi 370 prezenčně studujícím žákům z úpatí Krušných hor pětadvacetikilometrové dojíždění na opačnou stranu Mostu. "Třeba z litvínovského sídliště Janov, který je považován za sociálně problematickou lokalitu, máme 71 studentů. Většina z nich se po sloučení zapíše na úřad práce a budou nám tu bujet patologické jevy," řekl Tyšer. Přesto prý byl ochotný se sloučením souhlasit, dokud neviděl, v jakém stavu předimenzovaný velebudický areál je.

Odpor ke sloučení prý neinicioval ředitel, nýbrž rodiče žáků a školská rada. "Jakmile jsem se o hospodaření Velebudic začal zajímat, začali mi odpovědní lidé naznačovat, ať od toho dám ruce pryč. Nakonec na mě křičeli a vyhrožovali mi," řekl Tyšer. Odvolaný ředitel se chce bránit u soudu, kraj ho prý sesadil v rozporu se školským zákonem. Soudit se ale chtějí i radní. "Podáme na pana Tyšera žalobu, protože jeho jednání je naprostá podpásovka. Se sloučením školy původně souhlasil," prohlásil Kouda.

Hospodaření příspěvkových organizací Ústeckého kraje je v posledních dvou letech častým předmětem kritiky. Nejvíce slyšet byli zaměstnanci nemocničního kolosu Krajská zdravotní, kteří kritizovali údajně předražené nákupy přístrojů, teď se podezření objevila i ve školství.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.