Lidovky.cz

Bývalý pilot žaloval armádu, soudil se s ní o mzdu. U soudu neuspěl

Česko

  7:33aktualizováno  12:38
PRAHA - Městský soud v Praze odmítl žalobu bývalého pilota vrtulníku letecké záchranné služby Jan Ambróše, kterou požadoval zrušení retroaktivního rozkazu, kvůli kterému mu nebyla proplacena část mzdy za leteckou a záchrannou službu. Soud argumentoval tvrzením, že v tomto případě nejde o předmět, kterým by se měl zabývat ve správním řízení.
Piloti - ilustrační foto.

Piloti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ambróšův právní zástupce Miroslav Pechát poznamenal, že proti rozhodnutí soudu zkusí podat kasační stížnost.

Ambróš žádal soud o zrušení rozkazu svého někdejšího velitele Josefa Bejdáka, kterým šéf kbelské letecké základny určil, že vojáci sloužící nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou službu dostávají plat jen za polovinu této doby. Zbylou částku jim zaměstnavatel proplácí pouze jako pohotovost, tedy polovinou mzdy. Bejdák přitom rozkaz vydal se zpětnou platností. Tedy až poté, co Ambróš čtyřiadvacetihodinovou službu absolvoval.

"Rozsudek postavil celou armádu na hlavu"
Soud žalobu odmítl neboť podle něj v případě rozkazu "nejde o takový úkon správního orgánu, ve kterém by byl žalobce přímo dotčen ve svých právech a povinnostech". Rozhodnout by mohl například v případě, že by Ambróš požadoval po bývalém zaměstnavateli uhrazení ušlé mzdy.

"Soud rozhodl tak, že celou armádu postavil na hlavu, když tvrdí, že rozkazem vojákovi nevznikají žádné povinnosti," reagoval po skončení řízení Pechát. "Takový rozsudek jsem očekával a jsem s ním spokojen," řekl novinářům Bejdák. Podle velitele letecké základny je v pořádku, že piloti dostávají pouze polovinu platu za dobu, kdy jsou ve služební pohotovosti.

"Ti lidé v době pohotovosti spí. Není možné, aby dostávali celý plat, když spí," dodal Bejdák.

Pechát uvedl, že proti rozhodnutí správního soudu podá kasační stížnost. V takovém případě by se jí musel zabývat Nejvyšší správní soud.

V případě, že by bývalý pilot Ambróš se svou žalobou uspěl, mohlo to pro armádu v budoucnu znamenat milionovou finanční zátěž. Podobné retroaktivní rozkazy se totiž týkaly i dalších zhruba 40 pilotů, kteří by se je také pokusili zrušit a žádali by proplacení peněz za leteckou záchrannou službu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.