Lidovky.cz

Ministerstvo obrany: audit odhalil desítky pochybných tendrů za stamiliony

Česko

  11:01aktualizováno  13:03
PRAHA - Auditoři, kteří v minulých týdnech prověřovali hospodaření ministerstva obrany, upozornili na celkem 54 různých pochybení či neobvyklých okolností týkajících se postupu při výběrových řízeních.
Armáda ČR - ilustrační foto.

Armáda ČR - ilustrační foto. foto: ČTK

Podle auditu existuje podezření, že mohli být zvýhodňováni někteří z účastníků tendrů. Celkem pět zakázek ministerstva pokládají auditoři za nadhodnocené, celkem přibližně o sto milionů korun.

Podrobnosti zveřejnilo samo ministerstvo obrany. Audit zadal  krátce po svém nástupu do funkce současný šéf resortu Alexandr Vondra.

Vondra řekl, že cílem auditů nebylo detailní prošetření všech okolností zakázek. Tím se v závažných případech podle něj bude zabývat až následné další prověřování. Výsledky šetření má mít k dispozici policie.

Chladnokrevné obcházení zákona

"Nákupní systém ministerstva obrany trpí celou řadou obtíží a neduhů. Od zadávání nepřipravených zakázek, přes známky preferování určitých dodavatelů, až po řekněme chladnokrevné obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl dnes na tiskové konferenci Vondra.

Vondrův generální sekretář Jan Vylita dnes jako případ ovlivněného výběrového řízení uveřejnil případ, kdy byl osloven jediný dodavatel s odkazem na jeho práva na zařízení výpočetní techniky, přestože hlavním předmětem byla stavební zakázka a informační technologie byla pouze jednou ze subdodávek.

Recepční a úklidové služby byly předražené o 100 milionů
V současné chvíli je prověřena přibližně polovina zakázek u Správy vojenského bytového fondu a polovina u vojenských ubytovacích správ. Armádní zakázky jsou dlouhodobě kritizovány jako neprůhledné a často předražené.

Ministerstvo například předražilo recepční a úklidové služby na ubytovnách o 100 milionů korun. Vedení ministerstva má podezření, že tendry byly zmanipulované, podalo proto trestní oznámení a odvolalo pět úředníků.

Pochybnosti kolem nemocnice

Armádní zakázky jsou dlouhodobě kritizovány jako neprůhledné a často předražené. Pochybnosti provázejí nákupy vojenské techniky i zakázky na výstavbu a správu nemovitostí.

Pochybnosti vzbuzuje také projekt výstavby nových pavilonů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.

Zakázky na úklid ubytoven vypsala vloni na podzim Správa vojenského bytového fondu (SVBP), která spadá pod ministerstvo obrany. Tomu tehdy šéfoval Martin Barták. Celkový objem dosahoval téměř půl miliardy korun.

Ve většině zakázek zvítězily firmy, které nabídly nejvyšší cenu, někdy téměř dvojnásobnou než jejich nejlevnější konkurence.

Ke všem zakázkám se dostala společnost Staeg z Vyškova. Čtyři tendry podle dokumentace sama vyhrála, u zbylých figuruje jako subdodavatel vítěze. Podle listu MfD, který z auditu v předstihu citoval, Staeg v posledních letech získal na obraně desítky zakázek za stovky milionů korun.

Nereálné pokuty
Klíčovou roli ve výběrovém řízení hrál návrh smluvních pokut. Vítězné firmy uspěly díky tomu, že se zavazovaly k astronomickým sankcím. Tím v bodovém hodnocení překonaly cenově levné firmy, které nabízely standardní pokuty. Podle MO však nebyly sankce nikdy uplatněny.

Rok 2010 v obrazech

Vítězné firmy shodně jako by věděly, jak vysokou sankci navrhnout. V různých zakázkách totiž měnily výši sankcí tak, že pokaždé získaly dostatek bodů a překonaly své soupeře.

Podle auditorů mohlo oficiálnímu vyhodnocování nabídek předcházet kontrolní, které mělo zjistit, zda zvítězil "správný" uchazeč.

"Podali jsme trestní oznámení, vypověděli příslušné smlouvy a odvolali celkem pět lidí, kteří se účastnili zadání a vyhodnocení zakázek," řekl MfD generální sekretář MO Jan Vylita.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.