Lidovky.cz

'To je dost, neměla jsem tu být,' řekla Brožová-Polednová po propuštění

Česko

  10:09
SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU - Jen, co v úterý opustila brány věznice ve Světlé nad Sázavou, nechala se komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová slyšet, že souhlasí s prezidentem Václavem Klausem, že ve vězení neměla být. Žena, která se podílela na odsouzení Milady Horákové, byla nejstarší českou vězenkyní.

Ludmila Brožová-Polednová opouští věznici. foto: ČTK

"To je dost. Souhlasím s panem prezidentem, že jsem tady neměla být," komentovala své propuštění Brožová-Polednová pro MF Dnes.

Zpráva o milosti pro devětaosmdesátiletou Brožovou-Polednovou a dalších devět odsouzených přišla v den, kdy byla média zaplněná informacemi o budoucnosti vlády. Tiskové sdělení přišlo jen několik minut poté, co prezident Klaus oznámil, že je garantem dohody, která zajistí pokračování koalice.

Čtěte také



Ludmila Brožová-Polednová opouští věznici.

Polednová opustila brány vězení ve večerních hodinách. Přijela si pro ní její rodina. "Paní Polednovou informovala o milosti sociální pracovnice, tvářila se velmi šťastně," řekla mluvčí věznice Eva Hodná. Podle ní Brožová-Polednová prošla bez problémů výstupní zdravotní prohlídkou a už od šesté večer čekala na své příbuzné v návštěvní místnosti.

Propouštěcí procedura trvala asi dvě hodiny, během kterých věznice připravila propouštěcí zprávu. Brožová-Polednová absolvovala lékařské vyšetření a sbalila si osobní věci.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení.

Polednovou poslal pražský vrchní soud za účast na justiční vraždě v září 2008 do vězení na šest let. Jak již LN v minulosti informovaly, Hrad o milosti pro bývalou prokurátorku uvažoval už vloni. Nakonec z toho ale sešlo. Místo toho lidé z legislativního odboru prezidentské kanceláře letos v únoru potají upozornili soudy, že by se na Brožovou-Polednovou mohly vztahovat dávné prezidentské amnestie. Konkrétně dvě komunistické amnestie z let 1953, 1955 a pak z roku 1990.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení.

Soud na základě toho pak rozhodl, že se na případ Polednová vztahují dvě amnestie a zkrátil jí trest na tři roky. O podmínečné propuštění by bývala mohla požádat po uplynutí dvou třetin trestu, tedy v březnu 2011.

Ludmila Brožová-Polednová opouští vězení.

Polednová si několikrát stěžovala na problémy se zrakem, podala si dokonce několik stížností, ani jedné z nich však justice nevyhověla. Historik Petr Koura, který se dlouhodobě zabývá politickými monstrprocesy z padesátých let, tvrdí, že je především důležité její potrestání. "Je to výslovné právo pana prezidenta, můžu si o tom myslet co chci. Pro mě je důležité, že soud konstatoval její vinu. Její podíl na smrti je z historických dokumentů zcela jasný," míní historik. Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

Rok 2010 v obrazech

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.