Lidovky.cz

V Alpách na svahu měří lyžařům rychlost hlídka. V Česku jsou strážníci vzácní

Právo

  20:00
LIBEREC - Na svahu tu v roce 2005 zemřela lyžařka po střetu s terénním automobilem. Nyní je na Ještědu bezpečněji. I díky policejním hlídkám, které budí respekt především u návštěvníků z Polska.

Strážníci na Ještědu foto:  František Vlček, Lidové noviny

Svařák, grog, pivo. Hned první kiosek pod sjezdovkou láká lyžaře, aby si připili na úspěch lyžování. Ale měli by si dávat pozor, jak se na ně dívá majitel bufetu.

V Alpách mají radary

Ve švýcarském Gstaadu platí stejné omezení rychlosti jako na silnici: žádný lyžař nesmí jet vyšší rychlostí než 30 kilometrů v hodině, jinak mu hrozí vysoká pokuta. Dodržování nařízení kontroluje radarem speciální hlídka. "Při prvním porušení lyžaře jen poučí, že jezdí příliš rychle. Pokuty udělujeme až při opakovaném přestupku," popsal LN ředitel turistické centrály v Gstaadu Roger Seifritz.

"Občas od něj máme hlášení, zkontrolujte toho a toho, dal si tu pár panáků," vysvětluje u paty ještědské sjezdovky strážník Pavel Weiss.  Je jedním ze čtyř městských policistů, kteří letos druhou sezonu dohlížejí na klidné lyžování v areálu u Liberce.

"Za dobu, co tu máme služebnu, nám i vlekaři říkají, že se lyžaři uklidnili," pokračuje jeho kolega Tomáš Krupička po výstupu ze sedačkové lanovky.  Pak sjíždí pár set metrů k Václaváku. Místu, kde se sbíhá několik sjezdovek do úzkého trychtýře. Tam se během své služby zastavují nejčastěji.

Snowboardisté za zatáčkou a trik Poláků
"Hlavně snowboardisté si tu běžně sedají za zatáčku, kde není moc vidět. Tak jdeme za nimi a zvedáme je," popisuje strážník.  Na služebně pod Ještědem jim sice visí píšťalky, ale nepoužívají je. Pokud se někdo chová nebezpečně, počkají si na něj dole u lanovky. Takových případů loni řešili 170, naprostá většina skončila domluvou.

Někteří z návštěvníků to ale vnímají jako peskování. "Ještěd má úzké sjezdovky, tak když jsou třeba v sobotu zaplněné a je dost sněhu, vezmu to radši stezkou v lese," říká osmadvacetiletý snowboardista Tomáš z Prahy. "Jenže třeba loni mě dole u lanovky odchytli dva strážníci a před dlouhou frontou lidí mi tam začali domlouvat. Z vlastní zkušenosti ale vím, že prázdná lesní cesta je někdy daleko bezpečnější než přeplněná sjezdovka," uvažuje Tomáš.

Strážníci na Ještědu

Zdaleka nejvíc práce mají strážníci na lyžích s návštěvníky z Polska. "Už několikrát jsme je museli z areálu vykázat. Například desetičlenná skupina jezdila na tři permanentky. Tak jsme je zastavili a vlekař jim jízdenky rozstříhal," vzpomíná Krupička.

Lyže? Zpestření služby, a tak trochu odměna
Liberečtí strážníci přiznávají, že službu na Ještědu berou jako zpestření. "Ve městě jsme schytali hodně nadávek, tady nikdy. Lidi si tu jezdí odpočinout, a ne vyhledávat konflikty," uvažuje Krupička.
Směnu na Ještědu bere i jako milou odměnu za dosavadní odsloužené roky.

Na českých sjezdovkách jsou ale strážníci unikátem. Stálé policejní hlídky střeží už jen svahy Železné Rudy. V Ústeckém kraji se na namátkové kontroly na lyžích vydávají příslušníci říční policie do areálů Řevnice, Malečov a Komáří Vížka. "Hlídka přijede, zkontroluje parkoviště, restaurace a pak se vydá na svah," popisuje práci jejich šéf Dušan Güttner.

V Moravskoslezském kraji se policisté zaměřují především na kriminalitu pod sjezdovkami. "Například v rámci akce Hvězda na Bruntálsku kontrolujeme parkoviště," říká Soňa Štětínská z ostravského krajského ředitelství.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.