Lidovky.cz

Gardisti mě nutili kopat masové hroby, vzpomněl si sudetský Němec

Česko

  16:47
PODBOŘANY - Se zvláštním svědectvím přišel 66 let po druhé světové válce jednaosmdesátiletý sudetský Němec. Tvrdí, že musel v červnu 1945 v Podbořanech v severozápadních Čechách v šestnácti letech vykopat dva masové hroby pro zhruba sedmdesát zastřelených Němců. Ty podle něho měla na svědomí Revoluční garda.

Revoluční garda dohlíží na Němce. foto: RadiožurnálReprofoto

"Zkraje června 45 jsem byl u svého dědy v hostinci, v Očihově. Tam jsem na vlastní oči viděl, jak revoluční gardisté zatýkali mého otce. Na korbě nákladního vozu ho odvezli do vězení v Podbořanech. To bylo naposledy, co jsem ho viděl," tvrdil Radiožurnálu muž, který si nepřeje být jmenován. Je posledním žijícím pamětníkem podbořanského masakru.

ČTĚTE TAKÉ:

Vše se podle něho odehrálo 7. června 1945. Ve valovském lese, kterému Němci přezdívali Elementenwald, se podle mužova svědectví ozývala střelba.

"Několik revolučních gardistů přišlo podvečer do vesnice. Přikázali nám, několika klukům a mužům, abychom sebrali krumpáče a lopaty. Když jsme přišli k lesu, viděli jsme tam ležet mrtvoly," vzpomíná.

"Pak jsme si umyli ruce od krve"
Do lesa dorazili podle Němce, který nyní žije v Bavorsku, už za tmy. "Na kraji lesa stáli Češi s kulomety. Nebylo jich víc než deset. Čas od času nám stříleli nad hlavami. Přikázali nám, abychom začali kopat jámy," říká muž s tím, že museli vykopat dva hroby, které byly metr a půl hluboké.

Pak dostali příkaz svléknout mrtvá těla a naskládat je do hrobů. "Pochopitelně jsme měli strach, že v těch jámách skončíme i my. Mysleli jsme si, že až tu jámu vykopeme, střelí nás do hlavy a spadneme do ní také." Později se pak pamětník prý dozvěděl, že kopal hrob i pro svého otce.

"Když bylo po všem, směli jsme odejít domů," vzpomíná jednaosmdesátiletý muž. "Cestou jsme se zastavili u potoka, abychom se umyli. Měli jsme ruce od krve," dodává.

Osmdesátník poznal mezi několika desítkami gardistů i předsedu Národního výboru vesnice Očichov, která byla skoro celá německá. "Pistoli měl zastrčenou za opaskem a kabát měl rozepnutý, aby tu zbraň každý viděl," sdělil důchodce o gardistovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Jelikož se masové hroby v Podbořanech nenašly, visí nad tímto údajným masakrem otazník. Historik Ondřej Matějka, který se specializuje na osud Němců v českých zemích, ho jednoznačně nevyvrací a Němec podle něho nemá důvod lhát.

"Existuje výpověď toho pamětníka a archivní dokument, který potvrzuje, že se něco takového stalo. Ale nikdy nedošlo k exhumaci a nikdy to nebylo vyšetřováno," sdělil serveru Lidovky.cz k masakru v Podbořanech Ondřej Matějka, ředitel občanského sdružení Antikomplex.

Otázka je, kde přesně se to stalo...
Archivní dokument, o kterém historik mluví, sepsalo ministerstvo vnitra v roce 1947. To ale uvedlo, že masakr mají na svědomí příslušníci sovětských vojsk. "To se tak říkalo. Ale oni tohle většinou neměli na práci. Ti třeba jen znásilnili pár žen, když to řeknu ošklivě," vysvětluje historik.

"Ten pamětník to popisuje tak, že to nevypadá, že si vymýšlí a není důvod si to vymýšlet. Akorát je otázka, kde přesně se to stalo. Ty věci nejsou do důsledku jasné. Ta situace není totiž nijak výjimečná, to se běžně dělo," dodává Matějka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.