Lidovky.cz

Vysílač na Ještědu roky chátrá. Na opravu pořád nejsou peníze

Česko

  19:13aktualizováno  20:13
PRAHA - Televizní vysílač a hotel Ještěd už by neměl doplácet na dohady o tom, kdo ho opraví. Budoucnost léta opomíjené kulturní památky by se nově měla řídit podle jasných odborných pravidel.

Horský hotel Ještěd foto: Reprofoto

Novou koncepci, jak zacházet s ještědským vysílačem, si nechal vypracovat Liberecký kraj. Vedení kraje doufá, že se mu podaří památku získat do vlastnictví a po několika letech chátrání opravit.
"Renovace by měla Ještědu vrátit schopnost dál sloužit veřejnosti. Bez zásadní opravy nebude zřejmě už dlouho schopen provozu," varuje historik architektury Benjamin Fragner. Právě on předsedal komisi, která koncepci vypracovala.

Liberecký kraj komisi odborníků sestavil loni v květnu. Měla mu především pomoci s přípravou rekonstrukce Ještědu a doporučit nejlepší postup. Kromě Fragnera v týmu usedlo dalších dvanáct expertů - odborníků krajského úřadu, významných českých architektů či teoretiků umění a architektury.

Interiér hotelu Ještěd

Dokument, který mají LN k dispozici, radí čtrnáct pravidel rekonstrukce Ještědu: například doporučuje při obnově interiérů zachovat původní podobu nábytku a vybavení a zvážit výrobu jeho replik (z nábytku se zachovalo jen několik původních kusů, které dnes leží ve skladu), experti chtějí zachovat také uspořádání restaurace, bufetu a dalších veřejných prostor v prvních třech patrech. Kraji dále radí, aby na projekt přestavby vypsal architektonickou soutěž nebo ještě lépe zadal projekt původním, dosud žijícím autorům - Otakaru Binarovi a Karlu Hubáčkovi, který je ale už vážně nemocný.

Model Karla Hubáčka

Kraj se ovšem návrhy odborníků zatím ani nemusí řídit, dokument totiž zatím neodsouhlasila krajská rada a zastupitelstvo. "Než to půjde do rady, nechali jsme to posoudit i památkáře," řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová. Podle informací LN kraj vyjádření památkářů nemá a koncepce se tak bude na radě schvalovat nejdříve v půlce února. Kraj tak má vypracované zásady oprav vysílače dřív, než stihl slavnou památku, vyhlášenou stavbou století České republiky a oceněnou významnou Perretovou cenou, vůbec koupit.

Interiér hotelu Ještěd

Nachystané miliony padly na jiný účel. Od roku 2000 vysílač vlastní České Radiokomunikace. Ty ale na rekonstrukci nemají peníze, o provozování původní restaurace a hotelu v budově navíc nemají příliš velký zájem. Jako soukromá společnost nemají ani nárok na dotace. Liberecký kraj se tak už několik let snaží o odkoupení stavby. Ovšem 80 milionů korun, které chtělo za Ještěd utratit minulé vedení kraje, investovali noví krajští představitelé po volbách v roce 2008 jinde. A další peníze na nákup památky zatím nesehnali. Není tak jisté, zda k rekonstrukci oceňované stavby v nejbližších letech vůbec dojde. Odborníci však varují, že v takovém případě nebude už dlouho schopná fungovat.

Interiér hotelu Ještěd

Koncepce, kterou připravil tým expertů, by však podle Vajnerové měla na kraji najít uplatnění v každém případě. "Práce odborníků nebyla zbytečná. Dokument využijeme. Když už nic jiného, tak jako vymezení pro památkovou péči a ochranu stavby. Takže i kdyby Radiokomunikace chtěly udělat nějaký zásah, bude se posuzovat, jestli je v souladu s touto koncepcí," slibuje Vajnerová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.