Lidovky.cz

Pospíšil navrhuje prodávat zabavené padělky

Česko

  18:19
PRAHA - Šedesát vozidel, šestnáct tisíc parfémů či desetitisíce hodinek. To je jen letmý výčet zboží, které v roce 2009 uvízlo ve skladech celníků po raziích na nepoctivé obchodníky. Padělané výrobky či věci pocházející z trestné činnosti dosud mohly státem řízené složky jen spravovat. Tedy dohlížet na to, aby neztrácely svoji hodnotu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Pokud však nedala poškozená strana souhlas ke zpeněžení, končilo zabavené zboží v lepším případě ve skladech, v horším bylo spáleno či znehodnoceno v drtičce.

Tomu má být už brzy konec. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zamýšlí prosadit možnost zabavené věci zpeněžit. "Výtěžek by putoval do speciálního fondu, z něhož by byly financovány oběti trestných činů," nastiňuje svoji vizi ministr.

Posílení práv obětí při náhradě způsobené škody je prioritou ministerstva. Do fondu by podle Pospíšila mohli přispívat i sponzoři.
Po změně stávající legislativy, která upravuje nakládání s majetkem a věcmi zabavenými v rámci trestního řízení, volá i Úřad pro zastupování ve věcech majetkových.

"Jak je to zatím nastaveno, tak platí, že náš úřad tím majetkem nedisponuje, pouze kontroluje, aby neztrácel na ceně, nikdo ho nepoškodil či nezneužil. Pokud by bylo konkrétně specifikováno, jak lze s věcmi nakládat, ulehčilo by nám to situaci," připouští mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Projekt Humanita: vězni upravují oblečení pro charitu

Jedinou výjimku, kdy je padělané zboží možné beztrestně využít, dosud v Česku představuje projekt Humanita, který funguje od července 2006. V jeho rámci se nelegálně vyrobené značkové zboží zbaví symbolů výrobce a naopak dovnitř putuje označení Humanita.

Do projektu se v loňském roce zapojili například i dobrovolníci z věznice v Mírově, kteří ve volném čase odstraňují ochranné značky z textilu a upravené oblečení posílají humanitárním organizacím. Ani v daném případě však nejde o zpeněžení, ale pouze o další využití zabaveného zboží. "Pokud by o zboží nebyl zájem, mohlo by se samozřejmě nabízet i zdarma. To je pořád lepší než to nechat ležet, či dokonce zničit," uzavírá Pospíšil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.