Lidovky.cz

Vytáhli skandál na Vondru. Kdo je Kalouskova finanční rozvědka?

Evropa

  10:48
PRAHA - Zakázku na audiovizuální služby při českém předsednictví EU neprovází jen podivné finanční transakce a zůstatky na účtu firmy ProMoPro, ale i osobní vazby při vyšetřování, které zvyšují nedůvěru a podezíravost.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: ČTK

Na podezřelé chování svého klienta ProMoPro, který inkasoval od úřadu vlády mezi 493 a 551 miliony korun za předsednictví, upozornila Komerční banka Finanční a analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Tento útvar, který by měl být ze zákona nezávislý a má velmi rozsáhlé pravomoci prolamovat bankovní tajemství a nahlížet do daňových přiznání, je v podstatě finanční rozvědkou. Patří pod ministra financí, ten by do něj ale neměl nijak zasahovat. "Můj vztah k FAÚ je v podstatě stejný jako vztah ministra vnitra k policii. Jmenuji jeho ředitele a obecně dohlížím, jestli ten úřad dobře pracuje. Na jednotlivé případy nemám ale vůbec žádný vliv," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Kauza na serveru Lidovky.cz

Ten si ještě těsně před demisí Topolánkovy vlády vybral do čela FAÚ Milana Cícera, do té doby náměstka ředitele protikorupční policie. Byl to první policista, který se od vzniku tohoto útvaru v roce 1996 dostal do jeho vedení. Až dosud mu vždy šéfovali úředníci ministerstva financí. Na Cícera by měl dohlížet Kalouskův náměstek Martin Barták. Ten je však na neplacené dovolené, na niž se musel odebrat poté, co byl nařčen, že si při armádní zakázce na nákup vozů Tatra řekl o úplatek.

Bartákův poradce se "věnuje běžné agendě"
Na FAÚ ale dohlíží Bartákův poradce David Průša, kterého si s sebou přivedl. "Průša je stále zaměstnancem ministerstva. Chodí normálně do práce a věnuje se běžné agendě, kterou má úsek pana náměstka Bartáka na starosti," potvrzuje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Když byl Martin Barták ještě ministrem obrany, býval někdejší elitní policejní důstojník protikorupční služby Průša bezpečnostním ředitelem ministerstva a zástupcem ředitele kabinetu. V září ho ale Alexandr Vondra odvolal a Průša na něj v prosinci podal trestní oznámení pro pomluvu, poté co z auditu vyšlo najevo, že spolu s dalšími bývalými elitními důstojníky protikorupční policie Romanem Hoštou a Janem Paluskou řídil na obraně předražené zakázky.

Na prověřování kauzy, jak tým Alexandra Vondry nakládal s penězi na předsednictví, tak dohlíží člověk, který s ním má nevyřízené účty a nijak se tím netají. David Průša má širokou síť kontaktů. Ze své policejní kariéry se, stejně jako Hošta, dobře zná s náměstky protikorupční policie Zdeňkem Tomicou a Tomášem Krůlou, jejichž útvar se oznámením na předraženou zakázku zabývá.

Průša v minulosti vyšetřoval jako detektiv mimo jiné případ IPB. Pracoval na důležitých kauzách v době, kdy byl ministrem vnitra Stanislav Gross. V roce 2003 odešel, stejně jako Hošta, do civilu. Jako advokát zastupoval Jiřího Čunka a Grossovi pomáhal s vyřešením jeho majetkových problémů. Později se jeho jméno objevilo na seznamu rychlostudentů plzeňských práv, kterým hrozilo odebrání titulu. Tím by přišel i o prověrku. Plzeňská práva však zatím ještě nikomu titul neodebrala.

Z protikorupční policie je i Cícer. Ten mimo jiné prověřoval i obchody Kalouskova přítele Richarda Hávy ve společnosti Zenit. Případ ale policie odložila. "Nastoupil jsem tam až v roce 2007 a odešel na FAÚ v roce 2010. Pana Hoštu jsem nikdy neviděl. Pana Průšu jsem potkal tady na ministerstvu," řekl LN Cícer.

Finanční a analytický útvar podle něj dostává ročně kolem dvou tisíc podobných podezření, jako bylo ProMoPro. "Prověřovali jsme třeba transakce exministra Aleše Řebíčka nebo obchod s emisními povolenkami," řekl LN Cícer. FAÚ podá kolem 300 oznámení. Loni zabránil odchodu podezřelých transakcí asi za 280 milionů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.