Lidovky.cz

Útěk lékařů do ciziny? Ne, spíš zůstanou 'doma na podpoře'

Česko

  8:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pokud by se lékař hlásil o podporu v nezaměstnanosti, úřad práce by ho pravděpodobně poslal ucházet se o místo do stejné nemocnice, kterou na protest opustil.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nemocnice akutně potřebují lékaře, ti ale sedí doma a nepracují. Takový je podle vedení Lékařského odborového klubu (LOK) nejpravděpodobnější scénář vývoje sporu lékařů se státem v případě, že se obě strany do konce února nedohodnou.

LOK přiznává, že pokud by skutečně nastal "Den D" a lékaři nestáhli své výpovědi, do zahraničí by jich nakonec odešel zřejmě jen nepatrný zlomek. Ostatní by ve hře nervů prostě čekali, jak se situace vyvine a zda první povolí nervy jim nebo státu.

"Lékaři by zkrátka zůstali doma, můžeme tomu říkat třeba neplacená dovolená," řekl LN člen předsednictva LOK Miloš Voleman. Hromadný exodus zdravotníků za prací do zahraničí podle něj nehrozí, mimo jiné kvůli požadavkům na znalost jazyka. Země, v nichž se hovoří anglicky, leží daleko, a lékař by se tedy musel i s rodinou stěhovat do ciziny, což každému nevyhovuje. Německo a Rakousko, kam by mohli mnozí čeští lékaři jen dojíždět, zase vyžadují dokonalou znalost němčiny. A ta není u většiny českých zdravotníků zdaleka samozřejmostí. "Já třeba německy neumím vůbec," potvrdil Voleman.

Pokud tedy protestující lékaři nenajdou shodu s ministerstvem zdravotnictví, s největší pravděpodobností nebudou nějaký čas po odchodu z nemocnici pracovat vůbec. "Pak se ukáže, zda zdravotnictví více potřebuje lékaře, nebo naopak lékaři zdravotnictví," řekl Voleman. Předpokládá tedy, že by nastala určitá forma stávky. Lékaři by začali pracovat poté, co by stát splnil jejich požadavky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.