Lidovky.cz

Lékaři, kteří by léčili po odchodu kolegů, nebudou trestně odpovědní za chyby

Česko

  15:36aktualizováno  19:12
PRAHA - Lékaři budou mít ochranu v případě stížností pacientů. Týká se to těch, kteří by po 1. březnu po odchodu kolegů z nemocnic poskytovali péči. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) neponesou trestněprávní či jinou odpovědnost kvůli případnému přetížení a obtížným podmínkám, za nichž by museli pracovat. Podle něj jsou taková pravidla ve stavu krajního nebezpečí možná. Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath to označil za šokující, vláda prý rezignovala na ochranu lidí.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"My jsme provedli analýzu situace a můžeme ubezpečit všechny lékaře, kteří zůstanou v nemocnicích, že budou pod právní ochranou

Situace ve FN Plzeň

Neonatologie a porodnice v plzeňské Fakultní nemocnici budou fungovat i po 1. březnu. Šlo přitom o nejvíce ohrožené obory kvůli odchodům lékařů.

slušného rázu," řekl ministr. Právní rozbor zveřejní ministerstvo na svém webu pravděpodobně ještě tento týden, a to včetně odkazů na literaturu a výroky Nejvyššího soudu vztahující se k podobným situacím.

Pokud by si pacienti na lékaře stěžovali a chtěli jít třeba i k soudu, ministerstvo poskytne doktorům právníky. Hájili by je tak odborníci na zdravotní právo.

Dále čtěte:

"Pokud se lékař z důvodů kapacitních ocitne ve stavu krajní nouze, kdy nemůže řádně vykonávat svoji činnost, zbavuje ho občanský zákoník i trestní zákoník odpovědnosti, to znamená, neodpovídá v plném rozsahu. Samozřejmě musí to rozhodnout soud," doplnil legislativní náměstek ministra Martin Plíšek.

Po internetu koluje německý "slovníček" pro odcházející doktory

Po internetu koluje ofocený list papíru s několika českými a německými slovíčky, která by prý doktoři mohli v cizině potřebovat. Na stranu nespokojených lékařů se autoři letáku ale zrovna nestaví. Vybrané výrazy se totiž týkají hlavně peněz.

V úvodním krátkém textu pisatelé píšou, že si odcházejícím lékařům "dovolují popřát hodně štěstí v zahraničí". Pro usnadnění začátků v cizině prý přikládají malý česko-německý slovníček. A to i s gramatickými neobratnostmi a chybami.

V seznamu výrazů a frází na ofoceném letáku po pozdravu následuje věta "tak tady jsem - also ich bin hier". V dalších řádcích jsou pak hlavně dotazy po financích. Zájemce by si tak mohl osvojit spojení a věty: V Česku málo peněz - wenig Geld in der Tschechien; to je málo, chci víc - es ist nicht genug, ich will mehr; dejte mi víc peněz - geben Sie mir mehr Geld, kolik dostanu za... - was bekomme ich für... Poté pokračuje výčet jednotlivých částí těla a orgánů. Slovíčka uzavírá rozloučení Nashledanou! - Auf wiedersehen!

Podle mailu, který přistál v mnohých elektronických schránkách, visel mobilem ofocený papír na dveřích novojičínské nemocnice. "Osobně jsem nic takového neviděl. Nikdo z nás by nic takového nikam nepověsil," řekl mluvčí nemocnice Miroslav Fajkus.

Heger chce lékaře chránit proti žalobám a vyhrožování
Ministr potvrdil, že tak chce ochránit lékaře proti žalobám pacientů "a zejména proti vyhrožování ze strany Lékařského odborového klubu". Lékařské odbory varovaly lékaře, že když budou poskytovat péči za ne zcela optimálních podmínek, ponesou za případné pochybení odpovědnost. "Podle nás je to téměř na úrovni vyhrožování personálu, jestliže se bude snažit plnit své povinnosti, tak proti němu budou takové akce. To my nemůžeme přijmout," řekl ministr.

Zbavení právní odpovědnosti vychází podle ministra z právní interpretace pojmu lege artis, což je správné poskytování péče. Když lékař poskytuje pomoc třeba na ulici, také ji nemůže poskytnout jako v nemocnici. "Tady by v nemocnici byl, musel by ale pracovat rychleji, měl by méně času na pacienta a nemohl by mu vše vysvětlit, jak by měl," řekl Heger.

V nemocnicích by od března mohla chybět zhruba pětina doktorů. V protestní odborářské akci Děkujeme, odcházíme jich podalo výpověď 3800 z asi 20.000. Nemocnice, kraje i ministerstvo připravují krizové scénáře, jak by se dala péče zajistit.

Heger také jednal se zdravotními rady krajů a domluvil s nimi, jaké informace potřebuje pro zajištění péče po 1. březnu ministerstvo od krajů a jaké informace poskytne krajům. Přitom se ukázalo, že je špatná komunikace mezi krajskými rady a řediteli fakultních nemocnic, což bude napraveno.

Heger se odpoledne sejde s představiteli lékařských odborů a komory. Bude s nimi jednat o dohodě, která by mohla odchod doktorů z nemocnic odvrátit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.