Lidovky.cz

Lékaři se přou, jestli poslechnou vedení a schválí dohodu

Česko

  12:07aktualizováno  14:26
PRAHA - Ani před začátkem jednáním lékařských odborů nebylo jasné, zda se ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) podařilo odvrátit odchod téměř 4 tisíc lékařů ze státních nemocnic. Šéf České lékařské komory Milan Kubek chce kolegy přesvědčit, aby dohodu přijali. Místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová ale se současnou podobou smlouvy nesouhlasí a požaduje další jednání.

Šéf lékařských odborů Martin Engel a šéf lékařské komory Milan Kubek foto: ČTK

"Já ten návrh dohody vnímám jako přijatelný kompromis. Pokud ten kompromis bude přijat a dohoda bude naplňována, tak to bude vítězství zdravého rozumu," řekl serveru Lidovky.cz Kubek. "Nemám důvod na tom cokoliv měnit. Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, aby na tu dohodu přistoupili," zdůraznil. Lékařské odbory jednají od 13 hodin. Vyjednávání bude zřejmě trvat celé odpoledne.

První dohodu odboráři odmítli
Na středečním jednání odborářů by se mělo rozhodnout, zda lékaři přistoupí na memorandum, které jim v pondělí předložil ministr Heger. Podle dohody by si lékaři po změně tarifních tabulek měli polepšit měsíčně o 5000 až 8000 korun. Příjmy by jim měly růst i v příštích letech, takže v roce 2013 by dosáhli cílového požadavku 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi.

První dohodu mezi ministerstvem a lékaři z konce ledna odbory po bouřlivém jednání odmítly, předloženou následující smlouvu, kterou sestavili lékaři, zase odmítl ministr Heger.

Jen pár desítek minut před začátkem odborářské schůze vydala vláda prohlášení, že Hegerův návrh podpoří až poté, co odboráři ukončí protesty. Což část radikálních lékařů může vnímat jako nevstřícný rýpanec. "Nebudu to komentovat. Tato informace je zatím jen částečná," sdělil serveru Lidovky.cz Kubek. Vláda se bude zdravotnickou krizí zabývat znovu příští týden.

Podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela je postup vlády překvapující. "Bereme to na vědomí, zařídíme se podle toho," řekl ČTK Engel.

Čtěte také

Řada lékařů se současným návrhem dohody nesouhlasí a nelíbí se dokonce ani koaliční ODS, podle níž ministr Heger až příliš ustoupil tlaku lékařských odborů. "Návrh dohody považujeme za významné překročení mandátu koaliční smlouvy," řekl LN šéf senátorského klubu ODS Richard Svoboda.

Sloupek LN čtěte zde

Neshoda ale panuje i mezi odboráři. "Ať se zeptáte, koho se zeptáte, každý má trochu jiný názor," odmítla předvídat, jak středeční jednání odborů dopadne místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Chtějí záruky
"Jsem proti memorandu tak, jak je napsané. Kdyby se trochu pozměnilo a daly se tam hlavně záruky, tak by se o tom dalo uvažovat. Jsem přesvědčená o tom, že je nutné další jednání," zdůraznila Vedralová.

Čtěte také

Přijměte dohodu, radí lékařům Rath
Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) lékaře ve středu vyzval, aby na dohodu přistoupili. "David Rath apeluje na své kolegy lékaře, aby v zájmu svých pacientů Lékařský odborový klub podmínky dohody schválil a přistoupil na tento velice seriózní kompromis," uvedla v tiskovém prohlášení Rathova mluvčí Berill Mascheková. "Návrh dohody, který znamená navýšení o dvě miliardy korun do platů lékařů ze zdravotního pojištění formou nové platové tarifní tabulky, považuje za velmi dobrý kompromis přijatelný jak pro vládu, tak pro protestující lékaře," stojí v prohlášení. 

Pokud vláda i odbory memorandum přijmou, lékaři by měli ukončit protest a začít stahovat výpovědi z nemocnic.

O čem je memorandum

1) Úprava úhradové vyhlášky - má zajistit, aby nemocnice letos dostaly dvě miliardy korun navíc na zvýšení příjmů lékařů a aby se peníze rozdělily nemocnicím podle počtu lékařů - vláda dostane do 28. února, účinnost od 1. března.

2) Způsob zvýšení platů v roce 2011 - zvýšení platových tarifů lékařů v nemocnicích, léčebných ústavech a léčebnách dlouhodobě nemocných i v záchranných službách o 5000 až 8000 korun - vláda dostane do 28. února, účinnost od 1. března.

3) Přidávání v roce 2012 - v souvislosti s reformou se průměrný plat lékaře zvýší o deset procent a od roku 2013 pak dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy ve státě, v roce 2012 porostou také platy všem zdravotnickým pracovníkům.

4) Vzdělávání, změna kompetencí zdravotníků, reformní a protikorupční kroky - ve spolupráci s odbory, lékařskou komorou, odbornými společnostmi a asociací sester; na rušení nemocničních lůžek a jejich převedení na lůžka sociálně zdravotní se bude spolupracovat s kraji - návrhy do 30. června, předpokládaná účinnost od roku 2012.

5) Výzva ředitelům nemocnic - ministerstvo vyzve, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena

6) Záruka Asociace krajů ČR - ministerstvo požádá asociaci o záruky, že krajské nemocnice přijmou lékaře zpět a zvýší jim podle memoranda platy.

7) Odvolání protestu Děkujeme, odcházíme - lékařské odbory do tří dnů od popisu memoranda protestní akci odvolají a vyzvou lékaře, aby výpovědi stáhli a požádali o přijetí zpátky do práce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.