Lidovky.cz

Komando se bálo psa bez náhubku, proto mělo v ČT samopaly

Česko

  13:00
PRAHA - Rotvajler bez náhubku a ochranka stáli v pátek večer ve vstupní hale České televize. Vojenské policisty, kteří chtěli zabavit citlivé dokumenty, ten pohled asi "vyděsil".

Vojenská policie zasahuje v České televizi foto: ČTK

A proto komando se samopaly napochodovalo do kanceláře redaktora Karla Rožánka. "Viděli, že prostor hlídá soukromá agentura a ten pes. Rotvajler neměl ani náhubek. Nemohli si být jistí, že v té budově nebudou další osoby, proto zvolili tento postup," vysvětlila vedoucí kanceláře náčelníka vojenské policie Michaela Cvanová.

Mluvčího ČT Ladislava Štichu její slova pobavila. "Někteří lidé z vojenské policie by měli navštívit psychiatra. V celém objektu máme postaršího vlčáka, kterého při nočních obchůzkách doprovází postarší pán," řekl. "Je to agentura, která hlídá, jestli si někdo něco nevynáší nebo nehoří. Rozhodně nejsou ozbrojení."

Psali jsme:

Vojáci v budově hledali původně tajnou složku, která popisovala odchod bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, o němž on sám nedávno mluvil za zavřenými dveřmi před poslanci.
Vojenská policie zasahuje v České televizi
 
To se musí vyšetřit
Způsob, jakým vojáci vtrhli do budovy, kritizovali politici i právníci. Důkladné prošetření včera nařídil jak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), tak nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Zděšen postupem policie byl i soudce Kryštof Nový, který vydal příkaz k prohlídce. "Očekával jsem, že přijdou do televize čtyři neozbrojení důstojníci v uniformách, prokážou se povolením soudu a pokusí se v poklidu zabavit listinný důkaz," uvedl Nový pro server iDNES. cz.

"Vydal jsem povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře," dodal. Vojenští policisté z kanceláře vynesli i věci redaktorů Richarda Samka a Luboše Rosího.
Kdo je za celý zásah zodpovědný, kdo všechno o něm věděl a zda byla akce přiměřená, šetří například inspekce ministra obrany, inspekce vojenské policie a také Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Psali jsme:

Kdo o tom věděl?
Náčelník vojenských policistů Vladimír Ložek, kterého ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil mimo službu, se nechtěl vyjadřovat. "Jsem nyní na dovolené a vyjádřím se až poté, co věc prověří státní zástupce," dodal.

Zástupci vojenské policie tvrdí, že Ložek o celém zásahu nevěděl. "Pan generál Ložek o tom nebyl bohužel informován. Vyhodnotil to tak velitel zásahu. Vypadá to na pochybení vojenské struktury na jednom z našich podřízených velitelství," řekla Cvanová. Stejně tak o něm údajně nevěděl ani ministr Vondra, který mimo službu postavil i velitele zásahu.

Kdo zásah šetří

Inspekce vojenské policie přezkoumá okolnosti zásahu, vhodnost výstroje a výzbroje.

Inspekce ministra obrany prověří adekvátnost razie. Bude se zabývat i chybějícími registračními čísly na uniformách vojáků.

Městské státní zastupitelství nařídilo prověřit rozhodnutí žalobce, který vydal k razii pokyn. Ten má zase do středy přezkoumat postup vojenské policie.

Vrchní státní zastupitelství se případem zabývá od neděle, včera také obdrželo podnět od ČT.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.