Lidovky.cz

Sobotka může oslavovat, sjezd se bavil fámami o Paroubkovi

Česko

  13:33aktualizováno  15:10
BRNO - Bohuslav Sobotka má důvod slavit. Na sjezdu socialistů v Brně se nejen stal předsedou strany, ale jeho lidé brali i většinu křesel místopředsedů.

Sjezd ČSSD v Brně: Bohuslav Sobotka. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Již dopoledne zvolené místopředsedy Lubomíra Zaorálka, Jiřího Dienstbiera a Marii Benešovou doplnili Zdeněk Škromach s Martinem Starcem. Nenaplnily se tak obavy Sobotkova tábora, že se sice stane předsedou, ale ve vedení ČSSD bude obklopen Haškovými lidmi.

Noví místopředsedové ČSSD

statutární místopředseda
Michal Hašek
řadoví místopředsedové
Martin Starec
Zdeněk Škromach
Marie Benešová
Jiří Dienstbier
Lubomír Zaorálek

K Sobotkovi se z nového vedení před volbou otevřeně hlásili Zaorálek s Dienstbierem. Starec se snažil tvářit neutrálně, ale podle znalců poměrů v sociální demokracii má rovněž blíže k Sobotkovi. Kromě jiného kvůli tomu, že Starec nemá dobré vztahy s exmanažerem strany Jaroslavem Tvrdíkem, který stojí za Haškem. Faktem ale je, že Starec Sobotku před pár týdny pořádně podrazil. Bohuslav Sobotka se totiž bývalého místopředsedu pro řízení snažil proti vůli "haškovců" prosadit do postu ústředního tajemníka strany.

Hašek a jeho stoupenci byli ostře proti, šlo o jeden z nejvíce vyostřených střetů mezi oběma tábory. Hádku "rozsekl" až sám Starec. Aniž by to totiž Sobotkovi dopředu řekl, kandidatury se vzdal. Sobotka pak vypadal jako hlupák, když bojoval za někoho, kdo mu ani neoznámil, že kandidovat nebude.

Sobotka a jeho stoupenci ve straně totiž triumfovali ve vetšině voleb druhého sjezdového dne.

Nový předseda socialistů se bude moci opřít o Jiřího Dienstbiera a Lubomíra Zaorálka. Ti dopředu jasně deklarovali, že stojí pevně za Sobotkou.

Včera zvolenému prvnímu místopředsedovi strany Haškovi se podařilo prosadit do předsednictva ČSSD Marii Benešovou (ta brala dosud nejvíce hlasů ze všech kandidátů na místopředsedy) a Zdeňka Škromacha.

Projev Michala Haška na sjezdu ČSSD

Křídlu kolem Bohuslava Sobotky se nepodařilo prosadit za místopředsedu Jana Hamáčka, jinak by triumfovali úplně. Ve vedení  by totiž měli díky Dienstbierovi a Zaorálkovi i nadpoloviční většinu čtyř hlasů. Což ovšem po poslední volbě padlo.

Zvolení místopředsedové strany naznačují, že jsou s poměrem sil ve vedení spokojeni. "Je dobře, že ve vedení jsou haškovci i sobotkovci, jinak by vznikl dojem, že jeden tábor převálcoval druhý," řekl Lubomír Zaorálek. "Myslím, že je to vyvážená volba," komentoval výběr řadových místopředsedů ČSSD Zdeněk Škromach.

Ostatní původně nominovaní kandidáti se v průběhu sjezdu kandidatury vzdali ve prospěch někoho jiného. Včetně enfant terrible socialistů Davida Ratha. Ten se vzdal kandidatury na prvního místopředsedu už v pátek v noci. Při volbě řadových místopředsedů pak neměl vůbec šanci. Od zhruba šesti stovek delegátů dostal jen 127 hlasů a zcela propadl.

Fámy o Paroubkovi
Línou a poklidnou atmosféru sjezdového sobotního dne narušují fámy, které se vesměs týkají expředsedy Jiřího Paroubka. Jeden ze serverů napsal, že Paroubek prostřednictvím svého přítele a bývalého šéfa ústeckého kraje Petra Bendy ovlivňoval sjezd ve prospěch Sobotky. "Je to hloupost. I kdyby Jiří Paroubek chtěl, prostřednictvím Bendy by volbu mohl ovlivnit jen stěží. Vždyť Benda ovládá sotva čtyřicet procent delegátů ústeckého kraje. Ostatně, před několika týdny tam byl sesazen z funkce předsedy regionu," uvedl jeden ze socialistů, který má k Paroubkovi blízko. "Dopředu jsme měli informace, že bude chtít opačný tábor Bendu obvinit z toho, že si fotil hlasovací lístky delegátů. S podobným útokem jsme tedfy počítali," dodal.

Jiří Paroubek

Druhou fámou, která v sále na brněnském výstavišti vyvolala pozdvižení, byla informace, že se Paroubek chystá na sjezd přijet i s rodinou, vystoupit ze strany a oznámit založení nové strany. S postupujícím časem začalo vše nasvědčovat tomu, že šlo jen o fámu. "Nic o tom nevím. Pochybuji, že kdyby se Jiří Paroubek chystal na sjezd opravdu přijet, nedal by mi to vědět," uvedl Paroubkův spolupracovník Petr Dimun. Ani on však nedokázal vyloučit, že expředseda na sjezd skutečně přijede, byť to Dimun pokládá za nepravděpodobné.

"Jsem v horizontální poloze doma s rodinou," vyvrátil tyto domněnky před patnáctou hodinou samotný expředseda v přímém telefonickém vstupu do vysílání České televize. Novému vedení vzkázal, že mu přeje, aby zanechalo podobnou bilanci jako on.

Paroubka se zatím bezúspěšně snaží do svých řad "ulovit" další z jeho bývalých spolupracovníků Jiří Vyvadil do České strany národně socialistické (ČSNS). Sám Paroubek odchod z ČSSD zcela nevylučuje. Před sjezdem ale mluvil o ntom, že by to připadalo do úvahy zejména v případě, že by zvítězil Michal Hašek. Ten ovšem ze sjezdu odjede poražen.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.