Lidovky.cz

Může být policistka těhotná? Spor o diskriminaci žena prohrála

Právo

  21:00
PRAHA - Je to nejméně čtvrtý případ, kdy se některá žena pokusila dokázat diskriminaci v zaměstnání. Tentokrát šlo o policistku, která dostala horší práci. Ani ona neuspěla: minulý čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 7 žalobu zamítl.

Vysvětlíte mi, proč jsem prohrála? (Bývalá policistka Eva Kastlová, advokát David Strupek, v pozadí soudce Karel Bogner) foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Když nadstrážmistryně Eva Kastlová v listopadu 2006 oznámila, že je těhotná a čeká dvojčata, okresní policejní ředitel v Sokolově Oldřich Tomášek jí nejprve pogratuloval. Pak se vrátili k nepříjemnému tématu pohovoru: kdy si doplní vysokoškolské vzdělání?

Eva Kastlová pracovala u policie jedenáct let a měla dobré hodnocení. Jenže nový služební zákon pro její pozici vyžadoval aspoň bakalářský titul. Stejně jako několik dalších kolegů ho neměla.

Tomášek jí dal čas na rozmyšlenou - pak měla říct svému přímému nadřízenému, šéfovi dopravního inspektorátu Pavlu Žíhovi, jak vidí svou budoucnost u policie. Až potud je případ jasný. Dál následuje tvrzení proti tvrzení.

Dva úřední záznamy

Eva Kastlová líčí, že ji velitel Žíha v prosinci přemlouval, ať raději odejde úplně. Po dobu jejího těhotenství žádný záskok nesežene a chtěl by její místo obsadit natrvalo.

Nadstrážmistryně namítala, že potřebuje na svém místě zůstat - díky tomu by si mohla na mateřské dovolit chůvu a studovat na vysoké škole. A pak měla zaznít pohrůžka, že "když to budu rozmazávat, jen si nadělám nepřátele a může se stát, že se pro mě nenajde místo v celém okrese Sokolov a bude to až v Ostravě".

Tak to Eva Kastlová sepsala do úředního záznamu; ovšem pořídila ho až v únoru 2007.

Bývalá policistka Eva Kastlová

I Oldřich Tomášek a Pavel Žíha pořídili úřední záznam; i oni to však udělali až s časovým odstupem - v lednu. Žíha líčí rozhovor tak, že na otázku po chybějícím vzdělání nadstrážmistryně opáčila, že "teď jsou pro ni prioritou děti a na nic jiného myslet nebude".

Od ledna byla Eva Kastlová přeložena z dopravní centrály na hůř placenou a náročnější hlídkovou službu. Nenastoupila sem - policejní lékař jí totiž potvrdil rizikové těhotenství. Nadřízení jí pokles platu zčásti vynahradili odměnou, takže si pohoršila asi o 700 korun.

Na jejím původním místě se ovšem plat výrazně zvýšil a nastoupil sem její kolega Miroslav Živnůstek. Ani on vysokoškolské vzdělání neměl, avšak slíbil si ho doplnit. Evě Kastlové se narodila dvojčata. Po mateřské od policie odešla.

Nezákonné. Ale diskriminační?

Případ převzal expert na toto téma, advokát David Strupek. Zastupoval skupinu mladých Romů, kteří v roce 2007 vyhráli nad Českou republikou u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli zařazování do zvláštních škol.

Strupek vyšel z toho, že na případ Evy Kastlové by se daly použít evropské směrnice o zákazu diskriminace (přestože antidiskriminační zákon v té době ještě v České republice neplatil).

Nejprve napadl samo převelení na horší místo. V květnu 2009 mu dal zčásti za pravdu Krajský soud v Plzni: rozhodnutí policejních šéfů zrušil, protože se opíralo jen o jejich vlastnoruční, dodatečně sepsaný úřední záznam, k němuž se žalobkyně nemohla vyjádřit. Jestli však šlo o diskriminaci, tím už se plzeňský soud nepovažoval za nutné zabývat.

S důkazy je ovšem potíž. Existují dva úřední záznamy, v nichž každá strana tvrdí něco jiného. Pak jsou tu e-maily s prosbou o radu, jež Eva Kastlová v době sporu s nadřízenými posílala - ze své soukromé adresy - ombudsmanovi, tehdejšímu ministru vnitra Langerovi a předákovi celostátních policejních odborů.

A je tu sedmiminutová nahrávka pozdějšího rozhovoru se Žíhou, kterou si Eva Kastlová tajně pořídila (zapnula nahrávání na mobilu pověšeném na krku). S tím advokát Strupek podal žalobu na vnitro u Obvodního soudu pro Prahu 7. Pro klientku žádal 150 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy za diskriminační nezákonné rozhodnutí.

Tahle věc mi nepřísluší

Samosoudce Karel Bogner případ vyřídil za necelé dvě hodiny. Po většinu času měl navrch Strupek.

Když právník vnitra vytáhl doklad, že policista Živnůstek příslib splnil a v únoru 2007 byl přijat na soukromou Vysokou školu Karlovy Vary, advokát se zasmál: "To je ta škola, co spolupracovala s plzeňskou fakultou?" Právník vnitra na oplátku zapochyboval o pravosti e-mailů, pokud k nim ve spise není založena žádná odpověď.

Tajnou nahrávku soudce nepustil, protože si ji sám poslechl už předtím. Pouze shrnul, že se na ní nemluví ani o chybějícím vzdělání, ani o těhotenství, ale nadřízený Žíha vyčítá nadstrážmistryni časté zdravotní neschopnosti. (Eva Kastlová míní, že Žíha něco tušil a schválně mluvil vyhýbavě.)

Čtěte také

"Už jsem jeden diskriminační případ rozhodoval, tam měla být žalobkyně jmenována finanční ředitelkou," zavzpomínal soudce Bogner. "Tam se dalo ponořit do celé hloubky. Ale tady mi to nenáleží."

Žalobu zamítl s tím, že otázky služebního poměru policistů patří správnímu soudu (v tomto případě Krajskému soudu v Plzni), nikoli jemu coby soudci obecného soudu.

Pokud se o diskriminaci nezmínili plzeňští kolegové, nemůže tento motiv dodatečně doplnit on. "Mohl bych žalobu přijmout, jen kdyby byla satisfakce žádána kvůli něčemu, co se netýká služebního poměru. Třeba kdyby ji nadřízení urazili jakožto ženu," řekl soudce.

...a co bylo pak

Eva Kastlová je dnes asistentkou ve zvláštní škole, bere pět tisíc čistého. Živnůstek je šéfem okresního dopravního inspektorátu, Žíha povýšil na krajského šéfa dopravky.

Oldřich Tomášek, krajský policejní ředitel Karlovarského kraje, pouze po své mluvčí vzkázal, že "je mu líto, že se někdo policii takto mstí za poskytnutí dobré práce".

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.