Lidovky.cz

Radioaktivita dorazila do Česka, zdraví neohrozí

Česko

  15:12
PRAHA - Státní úřad radiační ochrany dnes na území České republiky naměřil první radioaktivní částice zanesené z Japonska. Sdělila to předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle SÚJB naměřené množství nebude mít žádný vliv na zdraví lidí.

Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 foto: ČTK

Podobné množství radiace naměřily úřady také ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku. Odborníci velmi omezené množství radioaktivních prvků kvůli problémům japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 v české atmosféře předpokládali.

Radioaktivitu do Česka zanesly vzdušné masy
Částice byly do Česka zaneseny pohybem vzdušných mas přes oceán nad evropský kontinent. Detekována byla stopová množství radionuklidů jódu a cesií řádově v mikro-becquerelech (1Bq je jednotkou aktivity radionuklidů) v krychlovém metru vzduchu.

SÚJB pro srovnání uvedl, že v době po jaderné havárii v Černobylu byly radioaktivní hodnoty naměřené na území ČR zhruba desettisíckrát vyšší a ani tehdy to nevedlo k přímému ohrožení zdraví.  

Jak se měří radiace? A jaké má dopady na lidské zdraví?


"SÚJB opakovaně ujišťuje občany, že naměřené hodnoty nemají a nebudou mít jakýkoliv význam z hlediska vlivu na zdraví osob," uvedl úřad v oznámení zaslaném ČTK. "Nadále nedoporučujeme užít stabilní jód, není pro to žádný důvod," uvádí úřad.

Muselo by jít o hodnoty milionkrát větší, míní Drábová
Podle Drábové je velký rozdíl mezi "měřitelným" a "nebezpečným" množstvím radiace. K tomu, aby hrozilo nějaké nebezpečí, muselo by jít o hodnoty větší milionkrát, možná i víckrát, odhadla.

Nejde o radioaktivní mrak
Jakékoli znepokojení kvůli stopovým množstvím radioaktivních částic z Fukušimy nad Českem považuje za zbytečné také profesor Zdeněk Dienstbier.

Nejde podle něho o radioaktivní mrak. "Koncentrace je minimální a neměla by poškodit lidské zdraví," řekl profesor nukleární medicíny a radiobiolog. Ve své knize Hirošima a zrod atomového věku přiblížil následky výbuchů atomových zbraní v Hirošimě a Nagasaki 6. a 9. srpna 1945.

Podívejte se


V případě, že by se aktivita zvyšovala, jediné opatření podle profesora je být v uzavřené místnosti a nevětrat. "Na to nemá cenu brát jódové tablety. Neaktivní jód má cenu brát jen v oblasti výbuchu, protože zablokuje štítnou žlázu a radioaktivní jód se nemůže navázat," vysvětlil.

Taková opatření platí v okolí atomových elektráren a Japonci to tak i udělali. Obyvatelé v oblasti atomových elektráren v ČR o těchto opatřeních vědí a jod je pro takové případy také připraven, shrnul Dienstbier.

Není třeba vyvolávat paniku
Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs řekl, že v souvislosti s událostmi v Japonsku se lidé sice ptali o něco víc, většina si nechala vysvětlit, že prevence v podání jódových tablet nemá smysl a že při delším užívání by si spíše způsobili zdravotní komplikace. "Konzultoval jsem to se SÚJB osobně a věřím tomu, že situace je taková, že opravdu není potřeba vyvolávat paniku, neděje se nic mimořádného," zdůraznil.

Podle SÚJB bude měření radioaktivních částic kontinuálně pokračovat a výsledky budou pravidelně zveřejňovány na internetových stránkách úřadu www.sujb.cz.


Detektor radioaktivity (ilustrační foto)

Měření radiace v Česku organizuje Státní ústav radiační ochrany (SÚRO), aktuální výsledky zveřejňuje ZDE. Citlivost měření je tak vysoká, že před několika lety zachytily přístroje i nevýznamné zvýšení izotopu césia ve vzduchu několik dní poté, co byl v jedné španělské huti roztaven průmyslový zářič obsahující tento radionuklid.

Základní údaje o radioaktivním záření a jeho účincích na člověka

Přirozenému radioaktivnímu záření je člověk na Zemi vystaven odjakživa.

Přichází z vesmíru, ze zemské kůry i z radioaktivních nuklidů přímo obsažených v lidském těle. V moderní společnosti je člověk vystaven i umělým zdrojům radiace, k nimž patří například rentgenová vyšetření, izotopové diagnostické metody či provoz jaderných elektráren.

Radioaktivitou neboli radioaktivním rozpadem se označuje přeměna jader nestabilních nuklidů (skupin atomů se stejným protonovým číslem) na jiná jádra. Při rozpadu vzniká ionizující záření, které je schopné "odtrhovat jeden nebo více elektronů" v atomech nebo molekulách, jimiž prochází. Ve zvýšené míře toto záření neblaze ovlivňuje živé buňky, deformuje jejich genetickou informaci či je rovnou zabíjí. Má také vztah ke vzniku rakoviny.

Když se jádra rozpadají samovolně, mluví se o přirozené radioaktivitě.

Umělá radioaktivita je podmíněna přeměnou atomového jádra důsledkem vnějších vlivů jako je transmutace, řetězová reakce nebo pomocí urychlených částic.

Jednotkou aktivity radioaktivních jader je 1 Bq (jeden becquerel).

Odpovídá aktivitě radioaktivní látky, při níž dojde k jednomu rozpadu atomového jádra za sekundu. Zastaralou jednotkou aktivity je curie (Ci).

Oproti tomu sievert (Sv) je jednotkou takzvané ekvivalentní dávky. Představuje podíl množství energie ionizujícího záření pohlcené organickou látkou a hmotnosti této látky. Ekvivalentní dávka se používá pro vyjádření radiační zátěže v oblasti radiačních limitů a nižších dávek.

Účinky radiace na člověka (dávka v milisievertech - mSv):

až 380 - takové dávce byli vystaveni lidé evakuovaní z oblasti černobylské elektrárny v době havárie, někteří likvidátoři byli vystaveni dávce až 500 mSv;
500 až 1000 - dochází k narušení imunitních buněk, roste riziko infekce i dočasné mužské sterility;
1000 až 2000 - dostavuje se nevolnost a zvracení, těhotné ženy spontánně potrácejí, do měsíce umírá deset procent postižených;
2000 až 4000 - krvácení z úst, kůže a ledvin, do měsíce umírá polovina zasažených lidí;
8000 - kostní dřeň je trvale poškozená, rekonvalescence v případě přežití ozáření trvá roky, většina lidí umírá po dvou týdnech;
10.000 až 50.000 - postižení umírají do týdne po ozáření, léčba je nemožná;
více než 80.000 - smrt nastává během několika sekund.

I SÚRO varuje před neodůvodněným polykáním jódových tabletek. "Jako ochranné opatření je zdůvodněno tehdy, pokud by jím byla odvrácena efektivní dávka minimálně pět mSv, celkové ozáření průměrného občana Česka v důsledku havárie v Černobylu přitom představovalo hodnotu nižší než jeden mSv," uvádějí webové stránky ústavu. Jódové tabletky naopak mohou organismus zbytečně zatěžovat, navíc někteří lidé mohou být vůči preparátu citliví, zvlášť starší lidé s poruchou štítné žlázy.

K tématu


Radioaktivní částice naměřili vědci také v dalších evropských zemích. Snaží se však uklidnit obyvatele, že jim žádné zdravotní nebezpečí nehrozí.

Evropská unie nicméně zpřísnila kontroly potravin dovezených z Japonska, některé země přímo zakázaly dovoz vybraných potravin z Japonska.

Jaderná elektrárna Fukušima

Problémy jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku před dvěma týdny způsobilo ničivé zemětřesení a vlna tsunami. Okolí elektrárny do vzdálenosti několika kilometrů bylo evakuováno, když do ovzduší začalo unikat omezené množství radiace. Japonští technici se snaží krizi v elektrárně zastavit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.