Lidovky.cz

Vondra: Prostředníci stáli armádu 1,5 miliardy

Evropa

  13:12aktualizováno  15:29
PRAHA - Prověrky hospodaření na ministerstvu obrany ukázaly, že se v minulosti upřednostňovalo utrácení peněz, které byly k dispozici, před uspokojením skutečných potřeb. Novinářům to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Alexandr Vondra foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Nákupy přes prostředníky podle něj v minulých šesti letech prodražily armádní zakázky o zhruba 1,5 miliardy korun. Ministerstvo představilo novelu, která umožní přímý nákup vojenské techniky ze zahraničí. Dosud se z ciziny nakupovala přes prostředníky. Návrhem se bude ve středu zabývat vláda.

"Novelu považuji za jeden z klíčových bodů programového
prohlášení vlády a naplnění koaliční dohody. Je to způsob, jak usnadnit nákupy bez používán prostředníků," řekl na úvod tiskové konference Vondra. Hlavním cílem novely zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem je právě omezení vlivu prostředníků při pořizování vojenské techniky z ciziny.

Čtěte také

"Rodný list" by měla mít každá veřejná zakázka
Vondrův úřad chce také zavést takzvaný rodný list veřejné zakázky, který bude umístěn na internetu a bude sloužit k veřejnému dohledu nad zakázkami. "Rodný list zavede možnost připomínkování předmětu zakázky, způsob jejího zadání a dalších náležitostí ještě před zahájením výběrového řízení," vysvětlil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Součástí listu bude též hodnocení projektu, příslušné smlouvy, jméno manažera zakázky a jména členů hodnotící komise. Tímto se zavede jmenovitá odpovědnost za
přípravu zakázek. Zodpovědní lidé budou postižitelní za konkrétní chyby, dodal Vondra.

Alexandr Vondra

Základní chybou současného systému nákupů je podle Vondry právě neexistence jasné odpovědnosti za případné chyby v zakázkách. V resortu se tak stává, že někdo nakoupí lednici za 6000 korun a někdo jiný tu stejnou za 40.000 korun. Podobně je to s dalším vybavením, uvedl Vylita. Reformou systému nákupů může resort ušetřit například třetinu financí vynaložených na nábytek či čtrnáct procent na potravinách, dodal generální sekretář.

Vondra po svém nástupu do funkce prohlásil, že se zasadí o změnu systému, v němž při nákupech techniky ze zahraničí využívá armáda zprostředkovatelské firmy. Právě nákupy přes takzvané prostředníky byly v minulosti médii i odborníky často kritizovány kvůli údajné předraženosti.

Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak tvrdí, že změna systému žádné zásadní úspory nepřinese.

Předražené zakázky během českého předsednictví EU
Vondra je v současnosti terčem kritiky kvůli údajně předraženým zakázkám za ozvučení akcí doprovázejících české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Tehdy byl z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti za organizaci předsednictví zodpovědný. Výkonná rada ODS za něj nicméně v pondělí postavila a ocenila jeho práci na ministerstvu obrany. Vondra své chystané reformy v armádě uvádí jako příklad své netolerance ke zneužívání moci k politickým cílům a k rozkrádání veřejných prostředků.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.