Lidovky.cz

Po zásahu komanda v televizi se vrací šéf Vojenské policie

Česko

  17:15aktualizováno  19:14
PRAHA - Do funkce šéfa Vojenské policie se vrací generál Vladimír Ložek. Informaci České televize potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Mimo službu byl Ložek postaven ministrem Alexandrem Vondrou po březnovém zákroku jemu podřízených ozbrojenců v České televizi.

Vladimír Ložek foto: ČTK

Inspekce ministra obrany, která ukončila vyšetřování případu, ale došla k závěru, že Ložek nijak nechyboval.

"Inspekce generálu Ložkovi neprokázala, že by jakkoli porušil zákony nebo interní předpisy," oznámil ministr obrany Alexandr Vondra.

Ministr obrany Alexandr Vondra postavil kvůli pátečnímu zásahu v budově České televize mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka

Ložek s ním před polednem jednal. Vondra mu prý při rozhovoru zopakoval svou dřívější kritiku formy a nepřiměřenosti zásahu a zdůraznil, že se podobná akce v budoucnu již nesmí opakovat.

Návrat kvůli Bílé knize

Nutná rezignace

Podle stínového ministra obrany ČSSD Petra Hulinského odmítají Ložek a Vondra svůj díl odpovědnosti.

"Fakt, že ani on (Ložek), ani ministr obrany oficiálně nevěděli o krocích svých podřízených, kteří prováděli zákrok v budově České televize, by v každé demokratické zemi vedl k rezignaci jak ministra obrany, tak velitele vojenské policie", uvedl Hulinský.

Mluvčí resortu uvedl, že staronový šéf Vojenské policie má nyní za úkol personálně stabilizovat velení svého útvaru, realizovat systémová opatření zabraňující akcím podobným zásahu v ČT, vyřešit škody vzniklé po zrušené jednotce SOG a především připravit organizační změny ve VP navrhované v Bílé knize o obraně.

Ta hovoří o převedení vojenských policistů do armádních struktur s tím, že v podřízenosti ministerstva obrany by zůstali jen vojenští vyšetřovatelé.

Ložek byl postaven mimo službu kvůli zásahu, při kterém v pátek 11. března večer desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly vtrhla do budovy zpravodajství ČT.

Čtěte více

Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Vojenská policie podle státního zástupce při zásahu pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.

Vojenská policie zasahuje v České televizi

Nasazení komanda bylo ukvapené

"Šetření prokázalo, že velitel policejního úkonu na místě a jeho přímý nadřízený nesprávně vyhodnotili bezpečnostní rizika připravované akce v budově ČT a bez vědomí nadřízených použili nepřiměřené policejní prostředky.

K nasazení zásahové jednotky došlo ukvapeně, bez dostatečného zdůvodnění," citoval Pejšek závěr ministerské inspekce.

Byla zvolena 'špatná taktika'

Ložek podle ní o nasazení zásahové jednotky informován nebyl, věděl jen, že se v budově televize budou konat policejní úkony. Bude to právě Ložek, který nyní v nejbližších dnech rozhodne o potrestání svých podřízených odpovědných za zásah, tedy především velitele zásahu Pavla Marečka.

Vojenská policie zasahuje v České televizi

Vojenská policie při prohlídce pochybila i podle státního zástupce. Také inspekce Vojenské policie zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Vondry, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.