Lidovky.cz

Ministerstvu navzdory. Svoboda rozjíždí školu pro diplomaty

Právo

  18:47
PRAHA - Bývalý šéf ministerstva zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a jeho dosavadní zaměstnanec přebral svému rezortu zavedenou značku Diplomatická akademie. Vedle ní vzniká Svobodova soukromá Diplomatická akademie s.r.o., která bude vychovávat mladé diplomaty. Ministerstvu se ale Svobodovy plány nelíbí.

Cyril Svoboda v Lidových novinách foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

S bývalým ministrem se na projektu podílí jeho vzdálený příbuzný Vladimír Čapek, pomáhá mu i exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která dříve vedla Justiční akademii. "Konzultuji to s ní, protože ví, jak se takové školy dávají dohromady. A budu jedině rád, když kývne i na lektorské místo," informoval LN. Původně si Svoboda pro své plány vyhlédl jméno šlechtického rodu Habsburků, ale od nápadu raději po "nevstřícných reakcích" upustil.

Psali jsme


Ředitelka ministerské Diplomatické akademie Věra Jeřábková nemá se shodným jménem Svobodovy školy žádný problém. "Naše reakce je naprosto pozitivní. Proč by nemohlo být škol více, konkurence je zdravá," ujistila LN. Pouze ji překvapil shodný název: "Třeba ale v budoucnu ponese něčí jméno."

Schwarzenberg: je to jeho věc
O poznání chladněji přijal Svobody plány současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Je to soukromá aktivita pana Svobody, o níž nejsme informováni a nijak s ním nejednáme. Máme svou školu, která na podzim opět začne nabírat studenty," vzkázal po své poradkyni Kateřině Weissové.

Karel Schwarzenberg.

Svoboda přitom plánoval, že jeho akademie bude s tou ministerskou spolupracovat. Navrhoval, ať se budoucí diplomati školí exkluzivně v jeho s. r. o.: zatímco nástupem do ministerské akademie se už stávají řádnými zaměstnanci, u Cyrila Svobody by si školné platili ze svého a ministerstvo by si mezi nimi mohlo vybírat. I tento návrh Schwarzenberg zdvořile zamítl.

Svoboda se ale myšlenky na spolupráci ještě nevzdal: "Jsem připraven k mírové dohodě. Koneckonců, dnešní politická konstelace tu nebude navždy." Do té doby by si rád podržel placené poradcovské místo. Ministerstvo mu ho nemůže jen tak zrušit: bývalí poslanci jsou totiž ještě rok po volbách chránění před výpovědí a lze je v té době propustit jen se souhlasem předsedkyně sněmovny. Ministerstvo je však jiného názoru. Podle Weissové prověří, zda Svobodovi jeho pracovní smlouva umožní zakládat konkurenční školy.

Školné? 45 tisíc za semestr
Svobodova škola však ještě nemá vyhráno. Teprve jedná o budově, z oslovených lektorů dalo závazný příslib pět (jejich jména zakladatel tají) a ještě nemá ani povolení ministerstva školství. "Dnes je velké tažení proti soukromým školám, takže na akreditaci bychom nedosáhli," říká Svoboda. "Měla by mít proto formu institutu celoživotního vzdělávání."

Podle jeho slov za ní nestojí ani žádný investor, musela by se proto financovat ze školného – v předpokládané výši 45 tisíc za semestr. Za tuto částku Cyril Svoboda slibuje programy v češtině i v angličtině, zaměřené na diplomatický protokol nebo na světové hrozby a globální finanční krizi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.