Lidovky.cz

Co je s pandury? Čtyři jezdí v misi v Afghánistánu

Afghánistán

  9:00
ŽATEC/TÁBOR - Obrněné transportéry Pandur si armáda koupila do zahraničních misí, podle minulého ministra obrany Martina Bartáka měly chránit české vojáky především v Afghánistánu. S velkou slávou proto loni na jaře resort informoval o první vlaštovce, kdy poslal tři transportéry do Kosova.

Kolový obrněný transportér Pandur II. foto: Lidové noviny

A jaké je jejich rozmístění po světě nyní? "Pandury ukončily svou činnost v Kosovu, v prosinci jsme čtyři vozidla přepravili do afghánského Lógaru," popisuje aktuální stav Jana Růžičková z generálního štábu. Zbylých osmatřicet zatím dodaných strojů trénuje na cvičištích v Česku.

K tématu

"Armáda se pandury snaží využít v rámci možností, už si asi uvědomili, co to vlastně koupili," myslí si jeden z řidičů transportéru ze Žatce. Stroj ovládal na misi v Kosovu, v Afghánistánu už do něj nesedl.

"Pandur je hodně velký, pro protivníka je to zajímavý a hlavně jednoduchý cíl," vysvětluje voják a jedním dechem dodává, že podvozek má sice dobré schopnosti, ale uvnitř vůz obsahuje zbytečně moc elektroniky, kterou vojáci nepoužijí.

V misích je pandur využíván částečně jako bojové vozidlo pěchoty. V tomto úkolu by mu mohl do budoucna konkurovat český pancéřovaný automobil VEGA, který se představil na armádním veletrhu IDET. Jeho cena se pohybuje kolem patnácti milionů.

K tématu

Půlmiliardová žádost Armáda vložila do nákupu 107 obrněnců Pandur celkem 14 miliard korun. K nejasnostem, které obchod provázejí, se nyní přidalo i obvinění mířící na lobbistu Marka Dalíka.

Ten si údajně podle policejní výpovědi manažera výrobní firmy Steyr řekl v roce 2007 o půlmiliardovou provizi za uskutečnění obchodu. Peníze prý měly podle deníku MF DNES zajistit i posvěcení od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.