Lidovky.cz

Foldyna: Masakr v Srebrenici naplánovali sami muslimové

Česko

  19:05
PRAHA - Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se postavil proti obecně přijímané pravdě o masakru 8000 civilistů v bosenské Srebrenici v roce 1995. Zatímco mezinárodní společenství označuje za vrahy srbské vojáky Ratka Mladiče, Foldyna tvrdí, že masakr naplánovali bosenští muslimové ve spolupráci se Západem.

Masakr v Srebrenici spáchaný na bosenských muslimech je označován za nejrozsáhlejší masovou vraždu od druhé světové války a holocaustu v Evropě.

ČTĚTE O ZATČENÍ RATKA MLADIČE:

Foldyna si ale po zadržení Mladiče na svůj facebookový profil vyvěsil protiislámsky mířený názor z internetu, že tamější genocida byla masovou vraždou Srbů pod vedením islamofašistických teroristů Aliji Izetbegoviče. Následně svůj kontroverzní názor začal rozvíjet a vysvětlovat.

Připustil, že umírali bosenští muslimové. Podle Foldyny ale masakr sami naplánovali. S představiteli Západu prý po celou dobu války připravovali půdu pro masakr a jednali pod heslem "potřebujeme alespoň pět tisíc mrtvých obětí, aby se mezinárodní společenství rozhýbalo".

"Nezpochybňuji to, že v Srebrenici v roce 1995 zahynulo, nevím, jestli osm, šest nebo čtyři tisíce muslimů. Ale byla to vyprovokovaná a připravovaná akce bosenských muslimů a mezinárodního společenství," píše Foldyna na svém profilu, jak upozornil server Aktualne.cz.

Ratko Mladič na snímku z roku 1993 (vlevo) a vpravo po svém zadržení

U Mladiče, kterého má nyní soudit Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii, není podle Foldyny prokázané, že masovému vraždění velel. Na samotná tribunál má také svérázná názor.  Podle něj je to "propaganda, lež nebo maximálně účelová polopravda".

Kořeny v Srbsku
Foldynova rodina má v Srbsku kořeny, připomněl předseda zahraničního výboru David Vodrážka (ODS). Přesto se podle něj politik ČSSD vyjádřil neuváženě. "Jeho názory vyplývají z toho, že je do situace v bývalé Jugoslávii osobně vtažen přes rodinu. Ale vzhledem k tomu, že je politik, by se nad to měl umět povznést," řekl serveru Vodrážka.

AKTUÁLNĚ K ZATČENÍ RATKA MLADIČE:

Od názorů svého poslance se distancuje i sama strana. "Rozhodně to není postoj ČSSD. Tribunál v Haagu respektujeme jako součást systému mezinárodního práva. Dopadení válečného zločince Mladiče je bezesporu velký úspěch srbských bezpečnostních sil," uvedl Jan Hamáček, místopředseda zahraničního výboru, jehož členem je i Foldyna.

Klaus: Nelze hledět jen na jednotlivosti
V souvislosti se zatčením Mladiče prezident Václav Klaus prohlásil, že Evropská unie při vyjednávání se zájemci o vstup bere v úvahu viditelné jednotlivosti, nikoli podstatu a hloubku sociálních, hospodářských a politických přeměn. To se podle něj týká i Srbska.

"To, že generál Ratko Mladić nebyl do čtvrtka zatčen, byl pro mnoho západoevropských, starých evropských zemí strašně jednoduchý argument, který jim umožnil nedívat se na to, jaké opravdu Srbsko je, a apriorně povědět ne."

Zatčení bývalého velitele bosenskosrbské armády ale Klaus považuje za šanci pro Srbsko, aby se přiblížilo Evropské unii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.