Lidovky.cz

Policie: Oslepli jsme, nesmíme lidi sledovat přes mobil

Česko

  14:00
PRAHA - Částečně jsme oslepli. Tak hodnotí po dvou měsících kriminalisté verdikt Ústavního soudu, který zakázal mobilním operátorům poskytovat policii citlivá data o komunikaci klientů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

"Je to, jako kdyby nám sebrali část možností, jak objasňovat. Je to to samé, jako by nám někdo řekl, že už nebudeme využívat genetiku, biologii a nebudeme vyslýchat svědky," tvrdí Josef Mareš, šéf oddělení vražd pražské kriminálky.

Od konce března, kdy soud takto rozhodl, se tak nedostávají k údajům o tom, kdo a kdy si s kým volal a kde se dotyčný momentálně nacházel. A ty jsou často - alespoň podle tvrzení kriminalistů - při vyšetřování klíčové.

PITRŮV PARAGRAF ZPĚT VE HŘE

Za příklad dává Mareš například vraždu Jiřího Kubína, podnikatele blízkého bossovi podsvětí Františku Mrázkovi. Jeho vrahy vypátrali policisté jen díky mobilnímu telefonu.

"Nebyli tam žádní svědci, pistole i oblečení zničili. Jedinou stopou byl mobilní telefon. Za současné situace by podle mého názoru případ zůstal neobjasněný, a ti lidé by chodili mezi námi," řekl Mareš.

O současných případech mluvit nechce s ohledem na probíhající vyšetřování. Podle něj policie jen letos vyšetřovala dvanáct vražd a ve třech případech by bez dat od operátorů nenašla pachatele.

"Stopku" od soudu dostali i poskytovatelé internetu. "Brání nám to ve vyšetřování internetové kriminality, například pornografie," upozorňuje zase královehradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Vnitro policistům slibuje, že bude lépe

Kvůli současnému stavu chystá ministerstvo vnitra novelu trestního řádu. Ta by měla jít do parlamentu nejspíš na podzim. "Bereme to jako prioritu číslo jedna. Chceme novelizovat trestní řád v tom smyslu, že stanovíme, u jakých trestných činů může policie data vyžadovat a u kterých ne," řekl LN náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Josef Mareš, šéf vyšetřovacího týmu, který pátrá po zmizelé Aniččce Janatkové,

Do té doby by podle něj měli operátoři dávat policistům údaje alespoň u závažných trestných činů, například když se hledá dítě nebo se stane vražda.

"Jednali jsme s operátory a byli jsme ujištěni, že v zásadních případech data poskytnou. S policejním prezidentem máme dohodu, že pokud by nám data v závažných případech nevydali, tak nám to Petr Lessy - jako koordinačnímu orgánu - neprodleně sdělí. A my to s justicí a operátory budeme řešit," uvedl Hruška.

STARÝ MOBIL ODOLÁ ODPOSLECHU

Podle verdiktu soudu museli operátoři smazat data, která nepotřebují k obchodním účelům. A policii tak mohou podle neformální dohody, kterou uzavřeli minulý týden, poskytovat jen několik málo údajů.

Například informace o vyúčtování. "Výpisy již - v souladu s nálezem soudu - neobsahují například lokalizační informace," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Chceme chránit soukromí

Soudci verdikt zdůvodnili tím, že policie údaje zneužívala - jen za minulý rok si je vyžádala při vyšetřování 11 tisíc trestných činů -a provozování takových databank vyhodnotili jako nepřípustný zásah do soukromí.

To přivítala i organizace Iuridicum Remedium, která za ochranu osobních údajů dlouhodobě bojuje a každoročně vyhlašuje soutěž o největšího "slídila". Slova policie o komplikaci vyšetřování odmítá.

"Vyšetřovatelé mají i jiné metody. Zvykli si na to, je to logické, bylo to pro ně snadné, ale mají i jiné možnosti," myslí si Petr Kučeřa ze zmíněné organizace. Policie to odmítá, vždy prý potřebuje souhlas soudce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.