Lidovky.cz

Odboráři plánují stávku. Zastaví vlaky 10. června?

Česko

  21:30
PRAHA - Odbory se chystají v pondělí rozhodovat o uspořádání jednodenní stávky na železnici na protest proti vládním reformám. Konat by se mohla po 10. červnu.

Úsek železnice mezi Masarykovým nádražím a pražskou Libní foto: stavbaroku.cz

Odboráři chtějí stávkovat, pokud se s kabinetem nedohodnou na změně jeho reformních plánů. Ministr financí Miroslav Kalousek v OVM uvedl, že vláda si předsevzala zreformování veřejných financí a nátlak ji od toho neodradí.

Čtěte také:

"V pondělí máme zasedání. Já věřím, že tam padne rozhodnutí (o vyhlášení stávky). Kdybych měl odpovědět sám za sebe, já již dávno bych organizoval generální stávku a nátlakové akce... Pokud jde o termín, dodržíme, co jsme slíbili na tripartitě - že do 10. června se bude jednat," uvedl v České televizi šéf Asociace svobodných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

Dodal, že udělá vše pro to, aby ASO v pondělí konání stávky odsouhlasila. Asociace je druhá největší centrála v zemi. K jejím členům patří právě i vlivné Odborové sdružení železničářů (OSŽ). Největší odborovou centrálou v republice je pak Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Stávkovat se možná bude i v městské dopravě
Její vedení už dřív uvedlo, že chystaný protest v dopravě podporuje. Podle Dufka na nátlakových akcích budou spolupracovat obě centrály a všechny odborové svazy. Stávku chystá koalice dopravních svazů. Šéf odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík před pár dny řekl, že by se mohla konat nejen na železnici, ale i v městské a silniční dopravě.

Vlaky příměstské dopravy v Brně na Hlavním nádraží.

Centrum protestů by podle předáka bylo v Praze, akce by se dotkly i dalších měst a celé země. "V České republice vláda většinou jednala pod nátlakem. Je potřeba vytvořit takový nátlak," dodal Dufek. Premiér Petr Nečas už několikrát zopakoval, že země reformy potřebuje. S odboráři bude podle něj ale vláda dál jednat.

Odborům vadí i důchodová reforma
"Těžko se můžeme nechat donutit jakýmkoliv tlakem, abychom to nedělali," reagoval na akci odborářů ministr financí Miroslav Kalousek. Odbory kritizují připravovanou zdravotnickou, důchodovou, sociální i daňovou reformu. U důchodové reformy se staví proti případnému dobrovolnému vyvedení malé části odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů. Tvrdí, že by pak chyběly peníze na penze.

Vadí jim i zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nesouhlasí ani s plánovaným růstem spodní sazby daně z přidané hodnoty. Ve zdravotnické reformě odbory kritizují mimo jiné stanovení standardu a nadstandardu péče, který by si měl člověk platit. Podle nich tak chudší lidé dostanou horší ošetření než bohatí.

Odbory mluví i o tom, že ve zdravotnictví unikají miliardy při nákupech léků či přístrojů. Peníze podle předáků vláda nechce získat díky "ucpání děr", ale hlavně z kapes lidí. U sociální reformy je terčem kritiky například vyplácení dávek na takzvané sociální karty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.