Lidovky.cz

Rychlé změny vedení vnitru škodí, tvrdí experti

Česko

  7:30
PRAHA - Neustálé koaliční politické tahanice o vnitro a náhlé změny v jeho vedení mohou už tak nestabilnímu resortu uškodit. Současný ministr vnitra Jan Kubice je ve funkci teprve šest týdnů a jedna z koaličních stran, Věci veřejné, už žádá jeho výměnu.

Jan Kubice, Radek John, Petr Nečas foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

VV chtějí do čela resortu vrátit svého předsedu Radka Johna, který byl v úřadě necelý rok.

O návratu Johna do čela ministerstva čtěte:

Odborníci na bezpečnostní problematiku ovšem poukazují na to, že časté střídání hlav ve vedení klíčového ministerstva, zajišťujícího bezpečnost státu, může napáchat spíše škody.
 
Velké změny na vnitru
"Potíž je v destabilizaci celého systému. Tady nejde o výměnu pouze ministra vnitra, který po volbách té funkci může udávat jistý politický směr, tady jde i o výměnu náměstků, policejního prezidenta a dalších. Takové změny samozřejmě nejsou dobře pro žádný resort," myslí si například Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník vojenských zpravodajců.

"Složky podřízené vnitru jsou rozsáhlé, policie zaměstnává 80 tisíc lidí a v resortu vnitra je otázka stability zásadní," dodal Šándor.
Překotné střídání v čele ministerstva vnitra kritizuje i bývalý šéf resortu Ivan Langer (ODS), který vnitro řídil za vlády Mirka Topolánka.

"Za uplynulé dva roky máme třetího ministra (ve Fischerově vládě jím byl Martin Pecina – pozn. red.) a ani jeden neměl a nemá zkušenosti s řízením tak velké instituce, což se na stavu resortu dramaticky negativně podepsalo a stále podepisuje," uvedl pro LN Langer.

Vnitro jako ledoborec
Ten přirovnal resort k ledoborci, který, když se otáčí, vykazuje velkou míru setrvačnosti. "V okamžiku, kdy se střídají ministři jako na běžícím pásu, jsou dlouhodobé projekty ohrožovány personálními změnami a nekompetentními zásahy, což je bohužel vidět," řekl Langer, podle jehož názoru je současné ministerstvo vnitra v takovém rozkladu, v jakém nebylo od roku 1989.

"Rozhodně se to může projevit v bezpečnosti státu," dodal bývalý ministr. Langera za jeho personální a další zásahy po nástupu na ministerstvo vnitra ostře kritizovala opoziční ČSSD. V názoru na časté změny vedení s ním nyní ale příslušník opačného politického tábora souhlasí.

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který má ve straně na starosti bezpečnostní problematiku, rovněž považuje rychlé střídání ministrů vnitra za rizikové. "Především v tom, že místo zásadních a dlouhodobých koncepčních rozhodnutí se ministři musí seznamovat se stavem resortu a se svými kompetencemi," myslí si Tejc.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.