Lidovky.cz

Posselt: Klaus nás napadá jako před rokem 89

Česko

  14:33aktualizováno  17:10
AUGSBURG - Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt se při vystoupení na sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu ohradil proti sobotním výrokům českého prezidenta Václava Klause.

Mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt a bavorský ministr školství Ludwig Spaenle na návštěvě Lidic foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Klaus v reakci na požadavek sudetských Němců na omluvu za "minulá příkoří" označil takovou výzvu v době výročí vyhlazení Lidic za výraz "lidské necitlivosti a nepoučitelnosti". Podle Posselta připomínalo Klausovo vyjádření dobu před rokem 1989.

Český prezident reagoval na sobotní apel předsedy Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franze Panyho, aby napodobil nedávnou omluvu britské královny Alžběty II. vůči Irsku za několikasetletý útlak a podobná smířlivá slova pronesl k sudetským Němcům, kteří byli po druhé světové válce vysídleni z tehdejšího Československa.

SJEZD SUDETSKÝCH NĚMCŮ

"Omluva vždy měla smysl jako krásné lidské individuální gesto, které člověk dělá ze svého vlastního rozhodnutí. Spory ohledně zodpovědnosti za druhou světovou válku a za všechno, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami a už vůbec ne nás, kteří žijeme dnes, tedy po 66 letech," reagoval Klaus na výzvu z Augsburgu.

"Všechny dosavadní omluvné výroky z české strany někteří v Německu slyšet nechtějí. Navíc žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti," dodal český prezident.

Anketa

Mělo by se Česko omlouvat sudetským Němcům za minulá příkoří?

Ano 1156
Ne 4612
Nevím 92

"Absolutně nerozumím tomu, proč se prezident země, která se ve velké většině hlásí k evropské jednotě, proč prezident země, kde se zrodila evropská myšlenka, a proč prezident země, kde si lidé, díky bohu, znovu odvážně kladou otázky ohledně nepohodlných témat, jako je vyhnání (sudetských Němců), tak proč tento prezident musí tento sudetoněmecký den napadat způsobem, který připomíná dobu před rokem 1989," prohlásil Posselt.

V reakci na zmínku o Lidicích sudetoněmecký předák připomněl, že on osobně loni navštívil památník této vyhlazené české obce a položil u něj věnec k uctění památky obětí nacistické likvidace jejích obyvatel za druhé světové války.

Bude rok sudetských Němců?
Posselt také zopakoval svou sobotní výzvu Klausovi, aby jeden ze dvou roků, které mu zbývají do konce jeho prezidentského období, vyhlásil v Česku rokem sudetských Němců podobně jako jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič vyhlásil letošek na Slovensku rokem karpatských Němců. Současně ale poznamenal, že po sobotním vyjádření českého prezidenta se obává, že to Klaus neudělá.

POSSELT: UŽ SE TO NESMÍ OPAKOVAT

Zmírnit napětí mezi SL a Prahou se ve svém projevu pokusil bavorský premiér Horst Seehofer. Ten je z titulu své funkce patronem sudetských Němců a loni absolvoval historickou cestu do České republiky, kterou navštívil jako vůbec první ministerský předseda největší německé spolkové země. Dnes v Augsburgu zdůraznil potřebu vést dialog a setkávat se s českou stranou. "K aktivnímu vytváření sousedských vztahů není nic cennější než dialog ," konstatoval Seehofer.

Horst Seehofer

Uvedl, že ještě letos se chce vydat do Česka podruhé a zavítat na místa, která mají mimořádný historický význam pro sudetské Němce a pro bavorsko-české vztahy. S sebou by chtěl vzít početnější sudetoněmeckou delegaci, než tomu bylo při první cestě před Vánocemi.

K ní Seehofer podotkl, že "cesta sama a její příprava byly to nejtěžší v mé dosavadní politické kariéře". Zároveň ale vyjádřil naději, že touto průlomovou návštěvou zahájil novou epochu vztahů mezi Bavorskem a Českem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.