Lidovky.cz

Rampulův úřad vyšetřuje policie, kvůli úniku informací

Česko

  20:07
PRAHA - Protikorupční policie od středy vyšetřuje pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Detektivové jsou přesvědčeni, že informace mohla uniknout pouze z úřadu, kterému šéfuje Vlastimil Rampula.

Vrchní státní zástupce v Praze - Vlastimil Rampula před budovou VSZ foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Podle týdeníku Respektu měli k výpovědi svědka přístup pouze tři státní zástupci, informaci však nelze ověřit. Policisté prý dokonce uvažovali, že by zapečetili a prohledali kanceláře některých vrchních státních zástupců, ale nevěřili, že by jim nějaký státní zástupce razii povolil.

VÍCE O DALÍKOVĚ ÚPLATKU

Problémem podle týdeníku je, že není jasné, kdo ze státních zástupců bude návrh policie na vyšetřování schvalovat. Policie totiž vyšetřuje ty, kteří za normálních okolností dozorují jejich činnost.

Jak to bylo s Pandury
Redaktoři MF Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo totiž přinést nové světlo do jedné z největších korupčních kauz České republiky - údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky.

Szücs podle Respektu vyšetřovatelům dosvědčil, že Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, si na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. V Rakousku, kde byl utajený svědek vyslýchán, však zveřejnění jeho jména v médiích vyvolalo zděšení tamních policejních a justičních institucí. Proto se tam také šéf vrchních žalobců Rampula minulý týden vydal, aby únik alespoň z části "vyžehlil", píše týdeník.

Rakušané nespolupracují
V této chvíli se však Szücs ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem, píše Respekt.

Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat. "Je to velký problém, průšvih, rakouští kolegové s námi moc nekomunikují, máme strach, že to ohrozí naše pátrání," tvrdili týdeníku detektivové z protikorupční policie.

Kauza Pandury

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouvu na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Vyšetřování v kauze Pandur se v ČR rozjelo teprve loni. Protože se nikam neposouvalo, dohodly se české úřady s rakouskými, že protikorupční policie bude moci také vyslechnout rakouské svědky. Koncem letošního března se vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou vypravili vyslechnout Szücse.

Spor Zeman-Rampula
Vyslýchán byl v němčině a v tomto jazyce byl sepsán i protokol, který byl přeložen na rakouské ambasádě. Vzhledem k tomu, že se v médiích objevily přesné citace tohoto překladu, je podle týdeníku vyloučeno, že by informace zveřejnil překladatel. Začátkem května si spis vyžádalo ke kontrole také Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Oficiální přístup k Szücsově výpovědi na české straně tak měl jen vyšetřovatel a tři až čtyři vysoce postavení představitelé státního zastupitelství.

Šéf VSZ Rampula se již dříve v médiích vyjádřil, že informace o některých kauzách unikly do médií z NSZ. To je podle Rampuly iniciátorem snah o rozklad soustavy státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale úniky informací z jeho úřadu vyloučil. Před časem navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby Rampulu odvolal. Rampula, kvůli němuž podle ČSSD vázne řešení politických korupčních kauz, však jeho návrh označil za frašku. Ministr Pospíšil chce o žádosti Zemana rozhodnout do poloviny června.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.