Lidovky.cz

Na Kalouska létala vejce a rajčata. Dufek: Provokoval nás

Česko

  8:30aktualizováno  13:02
PRAHA - Doposud poklidná demonstrace odborářů, která procházela od pražského Palackého náměstí, dostala před ministerstvem financí ostřejší ráz. Na ministra financí Miroslava Kalouska, který vyšel ven diskutovat, létala rajčata a vejce. Žádné jej však nezasáhlo. Podle šéfa odborů Dufka si Kalousek za incident mohl sám. Prý provokoval. Mluvčí ministerstva to však rezolutně popírá.

Ministr financí Miroslav Kalousek vyšel mezi demonstranty. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Nálada mezi odboráři začala být u ministerstva financí podle zpravodajů LN agresivní. Demonstranti se pustili do fyzické potyčky i se zhruba desetičlennou skupinou mladých lidí, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas se stávkou. Po dvanácté hodině se odboráři před budovou Úřadu vlády rozloučili a ukončili protestní pochod.

"Rezolutně odmítám, že by Miroslav Kalousek odboráře nějak provokoval," řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Ministr pouze odpovídal na dotazy. Snažil se pouze si s protestujícími klidně promluvit," dodal Jakob.

Dopoledne měli odboráři také mítink na Palackého náměstí.

Ačkoli se odboráři mnohokrát zaštiťovali tím, že jejich stávka není politická, projevy o tom nesvědčily. Předseda Asociace odborových svazů Bohumír Dufek na Palackého náměstí hovořil o požadavku odborů na přímou volbu prezidenta republiky.

"Chceme závazné referendum, určené zákonem, a přímou volbu prezidenta. Chceme zákony, kde bude zakotveno, že občan je hlavním politickým protagonistou, a ne naši politici. Naši politici si uzurpují právo na tuto zem. A věřte mi, že v tom jim musíme zabránit. Protože ta patří nám. Chceme reformy, které budou sociálně citlivé k nejchudším občanům naší republiky," uvedl.

Odboráři jsou podle něj připraveni na další protestní akce. V podobném duchu následovaly například projevy předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejši a šéfa odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka.

Čtěte také

Šéf odborového sdružení ProAlt uvedl v projevu, že doufá, že odborová akce ukončí reformy a ukončí i vládu Petra Nečase.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil přítomným řekl, že tím, kdo stávku vyvolal, je vláda.

"Bude záležet jen na vládě, jak bude situace gradovat. Vyzýváme ji ke konstruktivnímu jednání," prohlásil. Premiér Petr Nečas má podle něj dvě tváře - tváří se prý jako zachránce země a mluví o reformách, zároveň ale nedrží slovo.

Zavadil kritizoval údajně přezíravé chování vlády a vytkl jí hlavní korupční skandály, například kauzu Promopro. Rovněž se podivil, že vláda údajně našla 59 miliard korun na vyrovnání státu s církvemi. Tyto peníze by přitom stačily na lepší zdravotní a důchodovou reformu, řekl Zavadil.

Akci přihlížel i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Také Jiří Paroubek přišel podpořit odboráře na Palackého náměstí

Průvod prošel částí Prahy

Průvod se vydal na svou cestu vycházkovým tempem s pokřikem "Jdeme na to!". Před půl dvanáctou protestující vybaveni prapory v černozelených barvách, v čele vezoucí kolečka s balíky slámy, dorazili k budově ministerstva financí.

Nesli cedule s názvy projektů, v nichž stát podle odborářů utopil své peníze, jako Opencard, Promopro nebo Pandur. Účastníci pochodu hlučili jako jsou píšťalkami, vuvuzelami nebo řehtačkami.

Mimo odborářů dorazila na Palackého náměstí i před ministerstvo skupinka mladých lidí, kteří se stávkou nesouhlasí. Nesou transparenty s nápisem Proletáři všech zemí, vyližte si prdel nebo
Stát není vaše kráva, dojte si své odbory!

Na Palackého náměstí dorazili i odpůrci stávky

Dufek České televizi řekl, že předpokládaný konec protestu bude kolem poledne, mohl by se ale i přibližně o hodinu posunout. Zatím není jisté, jestli odboráři vyjdou také k Pražskému hradu.

Plán protestního pochodu odborářů.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Ještě před začátkem pochodu byla policie v kancelářích zemědělského odborového svazu, který na Tyršově náměstí sídlí, dojednat podrobnosti pochodu. Přijel také autobus s demonstranty z Ústeckého kraje.

Zaměstnankyně odborové centrály účastníkům ihned poté, co vystoupili, rozdala píšťalky. Dostali také prapory v černozelených barvách. Poté převážná většina přítomných odešla "ladit formu" do blízkého baru. 

Podívejte se na přehlednou infografiku

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.