Lidovky.cz

Moravanům stoupá národní sebevědomí. Vyvěsili 220 vlajek

Česko

  15:54
BRNO - Návrh vyvěsit na den zemských patronů Cyrila a Metoděje vlajku Moravy akceptovalo ve druhém roce existence iniciativy více než 220 radnic. Reagovalo tak na výzvu sdružení Moravská národní obec. Počet radnic, které vlajku vyvěsily, se oproti loňsku ztrojnásobil.

Starosta Mikulova na Břeclavsku Rostislav Koštial, podobně jako na 220 dalších radnic na Moravě, vyvěsil 4. července v podvečer na balkon úřadu historickou moravskou vlajku k svátku duchovních patronů sv. Cyrila a Metoděje. foto: ČTK

Pořadatelé ze sdružení Moravská národní obec mohou jásat: loni se k prvnímu ročníku připojilo 71 úřadů včetně jihomoravského hejtmanství, letos se tak jejich počet ztrojnásobil. I tak však většina míst zůstává stranou. Podle předsedy sdružení Jaroslava Krábka je zásadní, že vlajka zavlála i na brněnské radnici.

Vlajky vyvěsily radnice i loni


"O připojení k iniciativě rozhodli letos radní i proto, že Brno by jako metropole Moravy nemělo zůstávat stranou," uvedl mluvčí brněnské radnice Pavel Žára.

Když se může vyvěšovat tibetská, tak proč ne moravská
Vyvěsit moravskou vlajku považuje za dobrý nápad i starosta Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku Pavel Novotný: "Nic špatného na tom opravdu nevidím. Je to podpora sebeurčení Moravanů, ale i ostatních národností. A když se může vyvěšovat vlajka pro Tibet, proč ne pro Moravu?"

K akci se přidaly letos i Dačice, které leží sice historicky na Moravě, ale patří k Jihočeskému kraji.

Anketa

Co soudíte o vyvěšování moravské vlajky?

Je to sympatické gesto. Morava se tím zviditelní. 3111
Nesouhlasím s tím. Je to nebezpečný projev nacionalismu. 534
Nebezpečné to není, ale připadá mi to hloupé. 1584
Ať si každý vyvěšuje, co chce. 1121


Naopak mezi těmi, kdo se ani letos nepřipojil, zůstává například Olomouc. "Městská rada se tím vůbec nezabývala. Vycházíme z toho, že u nás není zemské zřízení, proto ani oficiálně moravská vlajka neexistuje," zdůvodnila mluvčí olomoucké radnice Jana Urbaníková. Podporu nezískává akce ani v Ostravě, kde zastávají názor, že město leží i ve Slezsku.

Zdarma do některých moravských muzeí
Zajímavé je, že se na budovách radnic objevily tři různé druhy moravských vlajek. Historická žluto-červená je totiž shodná se symbolem hlavního města Prahy, takže většinou je doplněna šachovanou moravskou orlicí. Žádná vlajka dnes není oficiální, takže nikdo nic neporuší. A dokonce i předpisy počítají s tím, že na úřadech mohou vedle státní vlajky viset i další.

Lidé si připomínají příchod patronů Cyrila a Metoděje

Cílem akce je připomenout historii, kulturu a tradice Moravy, jejímiž patrony Cyril a Metoděj jsou. Proto se objevila třeba na cyrilometodějských slavnostech na Velehradě. V Zábřehu zase vznikl nápad, aby při oslavách společně zvonily kostelní zvony. Zdarma otevřely například muzea v Uničově, kostnice ve Křtinách a další místa.

Která města vyvěsila vlajku

O radnicích, které schválily svoji účast ve druhém ročníku akce, informuje sdružení na svých internetových stránkách. Na seznamu jsou například Vyškov, Uničov, Mikulov, Litovel, Kyjov, Letovice, Ivančice, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Kuřim nebo Mikulčice u Hodonína známé svým velkomoravským hradištěm Valy.

Nově se k akci připojil například Šumperk, Moravský Beroun, Uherský Brod, Rosice, Hevlín na Znojemsku, Bučovice či Křižanov na Žďársku, který je rodištěm posledního moravského zemského prezidenta Jaroslava Mezníka (1884 až 1941) zastřeleného nacisty.

Řada radnic vyvěšuje vlajku i při jiných příležitostech, některé ji na radnici mají vystavenou po celý rok.

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.