Lidovky.cz

Odměna za odboj proti komunismu? 100 tisíc

Česko

  14:45
PRAHA - Účastníci třetího odboje se po 22 letech od pádu totality dočkají ocenění. Senátem totiž včera prošel sněmovní návrh zákona o protikomunistickém odboji.

Nepřátelé socialismu - dobové fotografie členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhanýchch

Odpůrci totality tak dostanou stotisícové ocenění, pozůstalí manželé polovinu této sumy. Odbojářům se navíc dorovná důchod, pokud ho mají nižší než průměrný.
Předlohu zákonu v Senátu obhajoval poslanec Petr Tluchoř (ODS), jeden z navrhovatelů. "Jsem rád, že byl zákon schválen. Byla to naše povinnost a morální závazek," řekl.

KDO BUDE UZNÁN ODBOJÁŘEM

* Mezi účastníky třetího odboje patří lidé, kteří proti režimu bojovali se zbraní v ruce, uskutečnili sabotáže nebo spolupracovali se západními zpravodajskými službami.

* Mezi formy odboje a odporu proti komunismu patří také publicistická činnost, která měla oslabit režim, tedy organizování protikomunistických demonstrací nebo autorství petic.

Pro zákon hlasovalo 44 ze 71 přítomných senátorů. Tluchoř si cení toho, že získal hlasy i patnácti sociálních demokratů. Komunisté se v parlamentu proti zákonu ostře vymezovali.
Debata v Senátu se vedla hlavně o tom, kdo bude považován za účastníka třetího odboje, odpůrce totalitního režimu.

Bývalí vězni i příbuzní

Předloha vyjímá lidi, kteří byli například zaměstnáni u bezpečnostních složek, byli členy komunistické strany, Lidových milicí nebo akčního výboru Národní fronty. Oceněni nebudou ani ti, kteří v odboji jednali na základě "zavrženíhodné pohnutky".

Zákon se podle údajů Konfederace politických vězňů týká například zhruba 2 tisíců žijících bojovníků, kteří byli komunisty zavřeni. K tomu je třeba připočíst nejbližší příbuzné po již zemřelých vězních i další odpůrce totality.

Anketa

Jak byste ocenili účastníky třetího odboje?

Podle zásluh by měli dostat i více 2632
100 000 je to přiměřená částka 170
Mělo by stačit symbolické ocenění (například medaile) 859
Nezaslouží si nic 1473

O tom, kdo na ocenění dosáhne a kdo ne, rozhodne ministerstvo obrany na základě odborného stanoviska Archivu bezpečnostních složek, případně Ústavu pro studium totalitních režimů. Na návrh ČSSD bude o odvolání proti verdiktům ministerstva rozhodovat etická komise.

Ošemetné posuzování

Někteří senátoři ale namítali, že posuzování minulosti může být ošidné. "Nelíbí se mi to paušální vymezení skupin. Mělo by se to posuzovat jednotlivě," míní Jiří Dienstbier (ČSSD), který navrhl hned několik změn tohoto zákona.Podle Aleny Palečkové (ODS) je ale systém oceňování dostatečný: "Těžko by se hledalo lepší řešení. Bylo potřeba jednat, účastníků odboje kvůli věku neustále ubývá." Odbojáři by také mohli získat postavení válečných veteránů, i když nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na výhody třeba ve zdravotní a sociální péči a dostali by pamětní odznak.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.