Lidovky.cz

Chtěla manžela týrat, ne se rozvádět

Česko

  18:36
PRAHA - Manžela týrala roky. Nejčastěji si na něm vylévala zlost pod vlivem alkoholu. Vulgárně mu nadávala, vyhazovala z okna jeho peřiny a oblečení. "Když s ní partner nechtěl sdílet společnou ložnici, bouchala do dveří, opakovaně rozbíjela jejich výplň. Rozvést se však nechtěla," vypráví vedoucí pražského Intervenčního centra Marie Šusterová.
Domácí násilí (ilustrační foto)

Domácí násilí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Terorizovaný muž z bytu nakonec sám odešel. "Chtěl, aby se situace zklidnila. V rodině byla i nezletilá dcera," doplňuje Šusterová. Přestože domácí násilí zdaleka není jen mužskou záležitostí, ženská jména se na seznamu osob vykázaných ze společných domácností objevují jen sporadicky. Týraní muži se za své problémy většinou stydí. Mají také své specifické rysy. "Tito muži bývají submisivní, často měli silnou matku, které se museli přizpůsobit," říká psycholog Michal Petr.

VÍCE O DOMÁCÍM NÁSILÍ

Praha patří mezi města, která mají s domácími tyrany největší problémy. Obětí se navíc ozývá čím dál víc. "Za první letošní pololetí nás kontaktovalo už 459 lidí, což je o 30 víc než za to samé období loňského roku," podotýká Šusterová. Přitom právě rok 2010 si zaměstnanci Intervenčního centra pamatují jako rekordní. Policie vykázala z bytů 104 násilníků, což bylo nejvíce za předcházející čtyři roky.

Policie ho z bytu vykázala
Mezi nejčastější oběti patří ženy ve věku od 30 do 40 let. "Většinou ještě matky dětí, které jsou často přítomny domácímu násilí," vysvětluje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.
Pracovníci Intervenčního centra se podobným případem nedávno zabývali. "Muž dvacet let terorizoval svou rodinu. Nejprve bil manželku, a když děti povyrostly, zaměřil svou agresi i na ně," popisuje Šusterová. Starší dceři, která se postupem času stala nejčastějším terčem mužových útoků, nakonec došla trpělivost a obrátila se na policii.

"Ta otce z bytu vykázala. Bylo štěstí, že se dívka, na rozdíl od své matky, nebála na mužovo chování reagovat," říká Šusterová.
Spolu s kolegy letos poprvé do statistik zařadila i kolonku pro tyranské děti. "Množí se totiž případy, kdy drogově závislý potomek napadá své blízké. Většinou jde o syny ve věku od 20 do 40 let, bez zaměstnání, žijící u matek. Jen za letošní červenec byly zaznamenány dva takové případy vykázání," doplňuje Šusterová.
Možnost vykázat agresivní členy rodiny ze společných domácností mají policisté od začátku roku 2007. Od ledna 2008 nesmí vykázaný násilník oběť minimálně deset dnů ani kontaktovat.

Když se rodina agresorova návratu obává, může před skončením této lhůty požádat soud o prodloužení vykázání. Ten musí rozhodnout do 48 hodin.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.