Lidovky.cz

Poštovnu na Sněžce už dva roky nikdo nechce

Česko

  14:30
PEC POD SNĚŽKOU - Ten výšlap na Sněžku mu dal zabrat, ale prezident Václav Klaus po příchodu na střechu Česka neskrýval obdiv. "Poštovna je přijatelnější než Národní knihovna v Praze. A taky se sem víc hodí," pronesl 10. srpna na tradiční Svatovavřinecké pouti. To se psal rok 2007.

Poštovna na Sněžce foto: ArchivLidovky.cz

Nyní je z poštovny vedle rotundy svatého Vavřince a obelisku další místo, před nímž se rádi fotografují turisté a z mobilů posílají vrcholové obrázky.

Snímky s moderní boudou ze skla, oceli a dřeva za zády jim ale ruší nevzhledná žlutá deska s nápisem "Na sprzedaż/For sale". Stavba je v nabídce regionálních realitních kanceláří od prosince 2009. Zatím se ale nenašel nikdo, kdo by si boudu koupil.

"Na prodej je pořád, zájemců už byly tisíce," odmítá majitelka poštovny Jaroslava Skrbková dotaz, zda budovu vůbec někdo chce. Lidé se zajímají pořád, výjimkou prý nejsou ani dotazy možných kupců ze zahraničí.

Nová poštovna, jejíž stavba vyšla přibližně na deset milionů, se nyní podle neoficiálních informací prodává za cenu kolem dvaceti milionů. "Pokud ale přijde solidní člověk, o penězích se dá jednat," reaguje Skrbková.

Nicméně v katalozích je cena samotné nové budovy jen jedna koruna. "Hlavně se prodává to místo," informuje realitní makléř Aleš Šroll.Poštovna na Sněžce stále hledá nového majitele

Jestliže se najde nový majitel, možností, co dělat s boudou, nebude mít mnoho. Vedení Krkonošského národního parku (KRNAP) totiž bedlivě sleduje, co se v první zóně děje.

"Nový vlastník navíc bude muset respektovat omezení z doby výstavby," doplňuje mluvčí parku Radek Drahný.

Ta například mluví o tom, že v budově se smí provozovat jen bufet a prodejna suvenýrů, naopak zakázáno je otevřít tu restauraci, hotel nebo ubytovnu.

A podle realitních makléřů se nedá počítat ani s tím, že by si případný zájemce zánovní stavbu rozmontoval a ze Sněžky odvezl. Tak by prý obchod ztratil smysl.

Bouda měla vypadat jinak

Komplikovaný osud nové poštovny začal už samotným projektem. Ochranáři nesouhlasili s moderním designem a požadovali stavbu, která by zevnějškem odkazovala na tradiční krkonošskou chatu. Jaroslava Skrbková nejdříve předložila jediný návrh od architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Za to si ale vysloužila kritiku, a tak vyhlásila soutěž. Tu opět vyhrál mírně upravený projekt Anežka.

Poštovna vyrostla na místě po České boudě, kterou sežrala dřevomorka a musela být zlikvidována pomocí vrtulníku.
Moderní budova pak vystřídala starý roubený kiosek, který za komunismu fungoval jako sklad.

V první polovině devadesátých let jej Skrbková zrekonstruovala a na Sněžce obnovila poštovnu a prodejnu rychlého občerstvení.

Malá roubenka se v roce 2009 přesunula na Javorovou skálu u Monínce.

ŽIVOT STAVBY JMÉNEM ANEŽKA:

* Moderní budova vyrostla na místě, kde až do roku 2004 stála Česká bouda. Ta už ale od začátku devadesátých let chátrala, hygienici ji museli uzavřít. Stavbu ničila dřevomorka.

* Výstavba poštovny začala v roce 2006 na upravených základech České boudy. Zůstaly po ní jen sklepy, které nyní fungují jako zázemí nové budovy - malý byt a sociální zařízení.

* Provoz slavnostně zahájila 10. srpna 2007 při tradiční Svatovavřinecké pouti. Vysvětil ji arcibiskup Karel Otčenášek a jako první vstoupil prezident Václav Klaus. Večer ale musela být poštovna zavřena a dodělána.

* Kvůli zpoždění ve výstavbě se bouda turistům otevřela až v létě roku 2008. Jenže neměla kolaudaci, a tak fungovala v režimu předběžného provozu. Povolení získala až další rok.

* Několik měsíců poté ji majitelka Jaroslava Skrbková nabídla k prodeji, zatím bezúspěšně.

* Nejvýše položená česká poštovna stále funguje, má přiděleno i své poštovní směrovací číslo - 542 91.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.